Demence

Jak mohou vypadat počátky demence

Stařecká demence je v posledních letech větším problémem než v minulosti. Jde o civilizační chorobu, která postupně otupuje veškeré intelektové funkce mozku, zejména tedy paměť. Tato demence může mít pozvolný nástup. Přinášíme vám pár příznaků demence, které se na první pohled mohou zdát nevinné. Je však dobré si na tyto znaky dávat pozor.

Jak se to řeknee….

Klasická věta, kterou několikrát za den může říct skoro každý, kdo si v daném okamžiku nemůže vzpomenout na slovo, které chce použít. Není třeba, aby vás tyto někdy třeba trapné situace zneklidňovaly. Občas se to totiž může stát. Je to přirozené. Avšak je zde okamžik, kdy bychom tomu měli klást trošku větší váhu a pídit se po příčině. Například když zjistíte, že se vám to stává v poslední době až podezřele často a přitom předtím jste nic podobného tak často řešit nemuseli. Na tento projev, který může znamenat demenci je dobré například během produktivní části života hojně luštit křížovky či číst. Riziko demence ve stáří se totiž zmenšuje při časté kognitivní stimulaci.

Časté změny nálad

Ano, i toto může ukazovat na stařeckou demenci. Takto postiženému se hojně mění nálady typu deprese, smutku ale hned i agrese či štěstí. Toto je totiž typický znak pro takzvanou frontotemporální demenci. Ta zasahuje přední laloky mozku. Ty totiž ovládají naše zábrany a hranice. Při nástupu demence tak můžeme být více agresivní na okolí, jelikož na zábrany nebereme zřetel. A při některých drobných nezdarech, které demence přináší (neschopnost pracovat či komunikovat), mohou tyto stavy být ještě silnější. Je tudíž důležité okolí pacienta, které jej bude chápat a stále s ním komunikovat.

Nespavost

Postupem času se čas strávený v posteli spánkem samozřejmě snižuje. Při nastupující demenci můžeme pozorovat ještě méně spánku a problémy vůbec usnout. Například u Alzheimerovy nemoci se redukuje produkce hormonu melatoninu. Ten ovlivňuje rytmus organismus a jeho takzvané „vnitřní hodiny“. Lidé se začátky demence tak mohou často vůbec nespat a přes den pak trpět únavou. Jiné typy demencí však zase můžou na mozek působit tak, že aktivují ve spánku noční můry, které také ovlivňují kvalitu spánku, a výsledek může být podobný – únava přes den.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *