face-mask-5083797_1280

Jak moc je nebezpečný dýmějový mor v Mongolsku

Svět se potýká s pandemií nového druhu koronaviru, která sužuje většinu států. V minulých týdnech však proběhla éterem další zpráva. V Mongolsku se chlapec nakazil dýmějovým morem a zemřel. Je na čase bát se další epidemie onemocnění, které v minulosti několikrát výrazně zredukovalo evropskou populaci?

Tři nakažení a okresy v izolaci

Jak bylo již zmíněno, toto onemocnění se objevilo v Mongolsku u 15letého chlapce. Dalšími nakaženými jsou jeho bratr a 27letý muž. Nikdo však nechce situaci podcenit, a tak je již mnoho lidí v přísné izolaci, která se týká několika okresů, jak v Mongolsku, tak i na čínském území. Možná jste si mysleli, že mor je již jen jednou z kapitol učebnic dějepisu, a nemusíme se jej již bát. Pravdou však je, že i v dnešní době se stále objevuje. Nutno však dodat, že dnes není ani zčásti tak nebezpečný, jako ve středověku či raném novověku, kdy kvůli němu vymíraly celé vesnice.

Dva druhy moru

Když se objevila zpráva o případech z Mongolska, u označení moru se objevil přívlastek dýmějový. Toto onemocnění má totiž dvě formy – dýmějovou či plicní. Dýmějová se objevuje zpravidla tehdy, když je pacient nakažený formou poštípání blechou, která bakterii moru přenáší. Tato forma není příliš nakažlivá, a tak je z epidemiologického hlediska méně riziková. Opačně je tomu u plicní formy, která se rozvine po tom, co člověk vdechne bakterie moru. V takovém případě jde o vysoce infekční chorobu, a tedy pro populaci velmi nebezpečnou.

Epidemie moru v Evropě? Spíše ne!

Mor je tu tedy s námi dále. Je však vysoce nepravděpodobné, že by se rozmnožil po celém světě, jako to vidíme nyní u koronaviru. Ohniska moru jsou totiž malá a velmi vzácná. Každý rok se celosvětově setkáváme s jednotkami maximálně dvěma desítkami případů. Jediné cesty nákazy jsou snězení syrového masa napadeného zvířete, což je u nás a v celé Evropě velmi nepravděpodobné, nebo vdechnout bakterii u nakaženého, což je zase málo pravděpodobné vzhledem k poloze a nízkému počtu ohnisek po světě.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *