Jak je na tom vaše autolékárnička? Je třeba ji překontrolovat, zvláště když vyrážíte na dovolenou

Autolékárnička patří do povinné výbavy každého vozidla. Řidiči jsou všeobecně rádi, když ji nemusejí nikdy použít. V případě potřeby ale poskytne to nejdůležitější při záchraně života nebo pro ošetření zranění u autonehody. Téměř 20 procent majitelů automobilů v České republice nemá autolékárničku kompletní. Nejste mezi nimi?

Bez obav na cesty

Jaro a léto je obdobím zvýšeného cestování automobilem. Lidé jezdí za zážitky, kulturou, přírodou i památkami. Na silnicích je místy přeplněno a tak není divu, že dochází i častějším dopravním nehodám. Na cesty se totiž vydávají i tzv. sváteční řidiči, kteří mají auto obvykle jen pro okrasu postavené v garáži. Jezdí pomalu, zdržují a jejich reakce nebývají pohotové. Je třeba si na ně dávat pozor. Větší ostražitost vyžaduje i cestování do zahraničí, protože se většinou jedná o delší cesty, jež jsou pro řidiče únavnější. Toto všechno jsou faktory, které přispívají k větší nehodovosti na cestách.

Co musí obsahovat lékárnička do auta

Obsah autolékárničky se řídí vyhláškou 341/2014 Sb. Ta mimo jiné říká, že jednotlivé komponenty musejí být čisté a neporušené. Ovšem až 20 procent českých řidičů má s tímto problém, a vystavují se tak postihu, pokud je zastaví policejní hlídka a bude je kontrolovat. Pokuta přitom může vyšplhat až na 2 000 Kč. Statistika říká, že v současné době je v tuzemsku registrováno na 6,3 milionu vozů. Vyplývá z toho, že až 1,2 milionu z nich jezdí s nevyhovující autolékárničkou.

Autonehoda: Foto Pixabay

Povinný obsah autolékárničky je následující:

  • 3x hotový obvaz s 1 polštářkem (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
  • 3x hotový obvaz s 2 polštářky (šíře nejméně 8 cm, savost nejméně 800 g/m2)
  • 1x hladká náplast na cívce (velikost 2,5 cm x 5 m, min. lepivost 7 N/25 mm)
  • 1x škrticí pryžové obinadlo (60 x 1250 mm)
  • 1x chirurgické pryžové (latexové) rukavice v obalu
  • 1x zahnuté nůžky (se sklonem) v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty – délka nejméně 14 cm
  • 1x isotermická fólie (min. rozměr 200 x 140 cm)

Základy první pomoci

Dopravní nehoda je stresující situací, při níž někdy rozhodují minuty. Je proto dobré vědět, co v daný okamžik má člověk dělat. Společnost HARTMANN – RICO ve spolupráci s aplikací Záchranka vytvořila praktický návod, jak při autonehodě postupovat, aby každý s autolékárničkou dokázal ochránit sebe, své blízké a aby uměl poskytnout účinnou zdravotní pomoc.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/az-20-procent-automobilu-v-cr-nema-kompletni-lekarnicku-jejich-majitele-riskuji-pokuty-i-lidske-zivoty/2216304

Autolékarnička: Náhledové foto Jana Fojtíková

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.