Jahody, ořechy a čokoláda: chutný způsob, jak zvýšit své libido

Jahody

Libido je sexuální touha. Je přirozené, že v některých životních fázích klesá, zatímco v jiných roste. Například žena po porodu obvykle chuť na sex nemá. Avšak to, jakou máme sexuální touhu, se neřídí pouze věkem. Není to konstanta a podléhá mnohým faktorům. Jedním z nich je například genetika, ale i psychická pohoda. U žen je ve hře též menstruační cyklus, pro který jsou typické změny hladiny hormonů. Dá se něco dělat proto, abychom zvýšili svou chuť na sex?

Proč je snížené libido problém?

Pokud jeden z partnerů nemá chuť na sex, může to ve vztahu způsobit problémy. Pocit frustrace, nedorozumění a někdy též vyhýbání se partnerovi. Už dávno neplatí, že snížené libido je problémem jen u starších lidí. Čím dál více mladých se snaží najít si pomoc. Příčinou je přitom několik a někdy se jedná o kombinaci více faktorů. Mezi jinými to mohou být tyto:

  • Nedostatek fyzické aktivity. Začněte pomalu. I půlhodinová rychlá chůze může pomoci. Díky fyzickému pohybu totiž dochází k uvolňování endorfinů, hormonů štěstí. Tyto hormony snižují stres. Jakákoli aktivita, která dokáže zvýšit váš srdeční tep, je žádoucí.
  • Nevhodná strava. Tučná a těžko stravitelná strava je naprosto nevhodná. Za správnou cestu je považována středomořská dieta – tedy strava zaměřená na konzumaci ryb, zeleniny a ořechů.
  • Nedostatečný spánek. Pokud je mozek přetížen, jeho hlavním úkolem je myslet na odpočinek.
  • Stres, deprese. Pomoci může relaxace a odpočinek.
  • Chronické onemocnění (cukrovka, hypertenze, onemocnění ledvin, rakovina).
  • Impotence: i když se jedná o intimní problém, je třeba jej řešit. V řadě případů je totiž možné ji zvrátit.
  • Užívání některých léků (antikoncepce, hormonální pilulky, betablokátory): po konzultaci s lékařem můžete dostat jinou možnost.
  • Těhotenství a kojení: hormonální výkyvy v těchto obdobích života ženy mohou způsobit to, že žena nemá vůbec chuť na sex.
  • Psychické důvody: může jít o nedostatek sebevědomí nebo různé komplexy. V tomto případě může pomoci upřímný rozhovor s partnerem.
  • Menopauza a jiné problémy související s věkem (suchost pochvy, nedostatečná erekce): i tyto potíže je možné řešit různými preparáty. Stačí se poradit s lékařem.
Čokoláda
Foto: Pexels

Které potraviny patří mezi afrodiziaka?

Předtím, než se rozhodnete investovat do afrodiziakálních přípravků, na které můžete narazit na pultech lékáren či jiných obchodů, vyzkoušejte přírodní cestu. Mezi potraviny a koření, které považujeme za afrodiziaka, patří: mořské plody (krevety, ústřice, kaviár), čokoláda (hořká), jahody, vodní meloun, ořechy, med, libeček, šafrán, chilli papričky, zázvor, skořice, vanilka, kopr, pískavice řecké seno, oregano, rozmarýn, anýz, hřebíček, kardamom, koriandr, pepř, muškátový oříšek.

Zdroje info:

https://gemini.pl/poradnik/seks/jak-zwiekszyc-libido/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3731873/

Foto: Pexels