cook-371462_640

Indické ghí aneb přepuštěné máslo používala už M. D. Rettigová

V poslední době se v oblasti přípravy jídel často hovoří o indickém ghí, které je současně považované za superpotravinu díky svým vlastnostem. Jeho pravidelná konzumace totiž prospívá zdraví. V čem se liší od běžného másla?

Příprava ghí je docela snadná

Ghí se vyrábí tradičně z buvolího nebo kravského mléka. Zatímco však čerstvé stolní máslo v ledničce vydrží asi tři měsíce, tedy za předpokladu, že ho nesníte dříve, tak trvanlivost ghí je podstatně delší. Je to dáno jeho přípravou. Máslo je třeba vařit neboli přepouštět poměrně dlouho, a hlavně pomalu ve vodní lázni. Nejprve se začne odpařovat voda a oddělí se mléčná sušina, která při dalším vaření zkaramelizuje. A to je ten správný okamžik, kdy je ghí hotové a má krásnou zlatou barvu. Indové ho používají ve většině svých tradičních jídel.

Čerstvé máslo: Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké výhody ghí nabízí?

Proč se o ghí hovoří v superlativech? Je to zejména tím, že si zachovává nutriční hodnoty klasického čerstvého másla. Je tedy bohaté na vitamíny A a E, dále obsahuje minerály, jako je železo, hořčík, draslík. Přitom oproti máslu se ghí vyznačuje velmi dlouhou trvanlivostí, která je v řádu měsíců. Můžete ho nechat klidně ve spíži v uzavřené nádobě, není třeba ho dávat do ledničky. Kromě této výhody má ghí vyšší bod přepalování, jež se pohybuje v rozmezí 200 až 205 °C. Je to výrazně více, než má máslo, které se přepaluje již při teplotě 150 °C a smažit na něm je proto nevhodné.

Ze zdravotního hlediska je tento typ másla zdravější. Jeho pravidelná konzumace má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi, což se moc o čerstvém másle tvrdit nedá. To totiž naopak může jeho hladinu zvyšovat. Ghí také chrání srdce před vznikem srdečních onemocnění.

Přepuštěné máslo najdete už v kuchařce M. D. Rettigové

Zatímco název ghí je indický a pochází z ájurvédy, hezky česky ho můžeme nazvat jako přepuštěné máslo. Ve své kuchařce ho používala i známá česká autorka Magdalena Dobromila Rettigová. Dalo by se tedy říct, že nic nového pod sluncem. Ale je fakt, že indické ghí asi lépe zní.

Indický kuchař. Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *