Ibišek a jeho zdravotní účinky: použít jej můžete i vy

Ibišek

Ibišek, nebo také proskurník lékařský (Althea officinalis) je velmi známá rostlina. Kromě toho, že ji používáme jako okrasu svých zahrad, můžeme využít také její zdravotní účinky. Pro zdravotní účely se používají zejména kořeny rostliny. Ty obsahují takové látky, jako je cukr, pektin, lecitin, karoten, silice, minerální soli a také esenciální aminokyseliny (betain, asparagin). Listy obsahují podobné látky jako kořeny (ale v menších množstvích), ale také vitamín C a látky podobné kaučuku. Semena jsou bohatá na mastné oleje, zejména na kyselinu linolenovou, linolovou a olejovou.

Černý kašel a bronchitida

Na tyto problémy se používají suché květy proskurníku. Ty zalijte vroucí vodou a nechte je hodinu louhovat. Poté směs sceďte a užívejte dvě polévkové lžíce třikrát denně.

Ibišek

Foto: Pixabay

Lék na chřipku

Chřipku a zápal plic můžete léčit prostřednictvím sušených listů ibišku. Usušené listy rozdrťte a zalijte 200 ml vroucí vody. Nechte je louhovat a přeceďte. Používejte 50 ml výluhu třikrát denně.

Respirační obtíže a angína

Ibišek zabírá v případě, že jsou tyto respirační obtíže v počátcích. Nálev z kořené proskurníku/ibišku je třeba kloktat čtyřikrát denně po 25 ml. Tento nálev si připravíte tak, že vezmete dvě polévkové lžíce suchého kořene ibišku a zalijete je 600 ml vroucí vody. Poté nechte odstát po dobu osmi hodin. Tento nálev se používá také pro obklady.

Vaření s ibiškem

Kořeny ibišku je možné konzumovat také syrové v salátech. Mletý kořen se pak používá do pekárenských výrobků.

Ibišek v kosmetice

Ibišek je prospěšný na suchou kůži. Vyrábí se z něj pleťová voda. 1,5 lžíce sušeného kořene se zalije 200 ml vody. Připravte si gázu, kterou navlhčíte tímto roztokem. Poté stačí aplikovat na obličej po dobu 15 až 20 minut. Po odstranění gázy nechte pleť bez omytí. Ideální je použití také po holení či jiných procedurách, které dráždí pokožku (peeling, masáž atd.). Pro zdravé vlasy můžeme dát 1 lžíci semen do vody se 150 ml rostlinného oleje. Vaříme na velmi mírném plameni hodinu. Tuto směs vmasírujte do kořínků vlasů dvakrát až třikrát týdně. Používejte patnáctkrát po sobě, poté si dejte alespoň třítýdenní pauzu.

Další použití ibišku

Stonky se používají na výrobu provazů a papíru. Květy využíváme k barvení vlny. V chemickém průmyslu se používá také ovocný olej, a to k výrobě barev a laků.

Zdroj: https://burea-uinsurance.com/en/marshmallow-benefits-properties-calorie-content-useful-properties-and-harm/

Foto: Pixabay