Hladovka

Hubnutí hladovkou? Ano či ne?

Hladovka – tedy absolutní odmítání tuhé stravy po určitou dobu. Jde o dobrý nástroj, jak se zbavit přebytečných kil? Nebo jde o hazard se svým zdravím a zbytečný proces, který nefunguje? Kdy je hladovka dobrá a kdy nemá téměř žádné účinky, vám sdělíme v následujícím článku.

Proč po hladovce nezhubneme? Jojo – efekt!

Žádná přijímaná potrava – žádné kila nahoru. Snadná rovnice nemyslíte? Tak proč tomu tak není? Proč hladovka při hubnutí nepomáhá a je spíše kontraproduktivní? Již krátce potom, co je naše tělo bez potravy, dochází ke zpomalenému bazálnímu metabolismu, což má za následek zpomalení spalování energie a tuků, jelikož se tělo domnívá, že přichází nedostatek jídla. To potom vede k takzvanému jojo-efektu, kdy téměř skokově a výrazně přibereme několik kilo ihned po ukončení hladovky.

Snížení váhy přece jen nastává

Hladovka však může způsobit výrazně ale krátkodobě sníženou váhu. Již po několik dnech omezené stravy se tento efekt může dostavit. A přece nejde o zdravě shozená kila. Proč? Protože valná většina váhy, které jsme se zbavili, je tvořena vodou či svalovou hmotou. Ztratili jsme tedy to, co jsme vůbec nechtěli a podíl tuků v těle se tedy fakticky zvyšuje. Navíc se zbavujeme částí těla (svaly, voda), které jsou důležité, a jejich ztráta může být nebezpečná. Dalším argumentem proti je výše zmíněný fakt, že ihned po ukončení hladovky tělo zpravidla výrazně přibírá v rámci jojo – efektu.

Nebezpečí hladovky

Pro někoho může být jediným nebezpečím to, že v plavkách bude na pláži vypadat jako velryba a kluci od greenpeace jej budou chtít vrátit do moře. Proto také může sáhnout právě k hladovce. Ta však představuje výrazně vážnější rizika. Celý proces hladovění představuje obrovskou zátěž pro náš organismus. Ztrácíme minerály, vitamíny a živiny životně důležité pro fungování těla. Dále budeme trpět nedostatkem energie, což bude mít za následek vyčerpání a neschopnost jakéhokoli (intelektuálního či manuálního) výkonu. Poté může přijít na řadu nevolnost, deprese, nervozita, podrážděnost či různé formy úzkostí.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *