Darování krve

Hrdinou každý 2. týden? Darujte krevní plazmu!

Na vašem daru závisí životy. Nevěříte? Ale je to tak, aspoň co se týče darování krevní plazmy, životadárné tekutiny. Ta je zcela nenahraditelná. Nelze ji vyrobit. Jediným jejím zdrojem jsou dárci. Staňte se jedním z nich. Staňte se hrdinou a zachraňujte životy!

Co je krevní plazma?

Zjednodušeně řečeno je krevní plazma lehce nažloutlá tekutá 55% část krve. Skládá se především z bílkovin, minerálů a enzymů, krvinek a krevních destiček. Z celých 91 % tvoří krevní plazmu voda a obsahuje kolem 120 různých proteinů. V těle jednoho člověka koluje 3 až 3,5 litrů krevní plazmy. A k čemu ji potřebujeme? Krevní plazma nám poskytuje ochranu proti infekcím a umožňuje srážení krve při poranění.

Kdy krevní plazma lečí?

Krevní plazma představuje synteticky nenahraditelnou látku, která často rozhoduje v otázce života a smrti. Používá se jak v tekutém stavu, tak pro výrobu speciálních léči. Proto je darování krevní plazmy tak důležité.

V podobě léku albuminu se používá při léčbě vážných poranění, velkoplošných popáleninách nebo při vysoké ztrátě krve. Krevní plazma může dokonce pomoci i lidem s rakovinou podstupujících chemoterapii. V podobě imunoglobulinu pak reguluje poruchy imunitního systému. Tekutina pomáhá rovněž osobám s hemofilií a jinými onemocněními spojenými se srážlivostí krve. Krevní plazma nachází své využití také během chirurgických zákroků jako tkáňové lepidlo, dále pomáhá léčit infekční nemoci jako žloutenka, vzteklina či tetan. Docela velký záběr pro jednu jedinou složku krve, že?

Dárcovství krve

Zdroj obrázku: europlasma.cz

Kdo se může stát dárcem?

Do registru dárců krevní plazmy se může zařadit každý, jehož věk se pohybuje mezi 18 a 60 lety, váží 50 – 150 kilogramů a má dobrý zdravotní stav. Předpokladem pro darování krevní plazmy je také nerizikový způsob života. Řady dárců tudíž nemohou rozšířit lidé, kteří provozují prostituci, mají trvalé bydliště na obecním úřadě čiv azylovém domě nebo tací, u nichž existuje zvýšené nebezpečí nakažení nemocí přenositelnou krví.

Jak probíhá odběr krevní plazmy?

Odběr krevní plazmy probíhá prostřednictvím plazmaferézy, procesu, kdy se z krve extrahuje pouze krevní plazma, zatímco červené i bílé krvinky a krevní destičky jsou vpravovány zpět do těla dárce. Zároveň je dárci podáván zvláštní roztok, který v krvi zastoupí odebranou krevní plazmu. Tu tělo obnoví do 2 dní. Celá procedura trvá 40 až 60 minut a chodit darovat můžete každé 2 týdny.

Jaké má dárcovství benefity?

Jaké benefity skýtá darování krevní plazmy? Mnohé. Nejdůležitějším přínosem pro vás samotné je fakt, že je vaše zdraví bedlivě hlídáno lékaři. Ti jednak kontrolují kvalitu odebírané krevní plazmy, ale také stav jedince, aby mu odběr neuškodil. Díky krevním testům lékaři odhalí vaši případnou nemoc mnohem dřív, než se objeví její první příznaky.

Těšit se můžete také na finanční náhradu za váš čas či na daňové úlevy. Aktuálně si můžete odečíst za každý bezpříspěvkový odběr krevní plazmy 3 000 Kč. Kromě toho získáte možnost využívat dalších bonusů a akcí pouze pro dárce krevní plazmy. A abychom nezapomněli…pocit z toho, že malou obětí můžete skutečně zachránit život, je k nezaplacení.

Zdroj náhledového obrázku: europlasma.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *