Sprcha

Nedostatečná očista vás může ohrozit

Pokud nedostatečně čistíte nebo umýváte určité věci ve vaší domácnosti, nemusí to mít, s výjimkou estetického, žádný následek. Jsou však věci, u kterých jsou hygienické zásady velmi důležité. Takové nedostatečné čištění nás může totiž stát zdraví. Pojďte se podívat na skrytá rizika. Čistíte je důkladně?

Spodní prádlo

Každodenní výměna a každodenní hygiena by se měla určitě týkat hlavně spodního prádla. To hromadí pot a nečistoty, které za den zachytí. Tím, že takové prádlo po dni nošení vyhodíme do koše se špinavým prádlem, to však nekončí. Pamatujte, že praní při 40 °C nezaručuje úplnou čistotu bez rizik. Zabíjení různých patogenů, jako například nejrůznějších bakterií nebo stafylokoka, je stoprocentní jen při praní ve velmi horké vodě. Při nedostatečné hygieně totiž hrozí v lepším případě svědění kůže na místech, které kryje prádlo. V horších situacích i infekce způsobené bakteriemi nebo kvasinkami. V neposlední řadě zmíníme, jako riziko zánět močového měchýře.

Obdobné je to u ložního prádla

Vaší supervizi nesmí uniknout ani lůžkoviny. Při používání různých dek, prostěradel a peřin totiž toto prádlo absorbuje pot, který produkujeme. Za jeden rok to je asi 26 litrů. V takovém prostředí se velmi daří bakteriím a plísním. Dále se zde mohou vyskytovat i nejrůznější choroboplodné zárodky. Konkrétně jde například o části našeho těla – tedy vlasy, zbytky kůže. Dále může jít o částečky jídla nebo pyl. No a pokud vlastníte nebo dokonce spíte s nějakým čtyřnohým mazlíčkem, měli byste být ještě více ostražití. Nejlepší je tedy pravidelně prát a vyměňovat lůžkoviny. Například jednou za dva až tři týdny. Navíc perte toto prádlo v horké vodě – alespoň při 80 – 90 °C.

Mobil a jiná elektronika

Posledním zmíněným předmětem, který je nečistý nebezpečný bude mobilní telefon. Během dne totiž vaše ruce sahají na nepředstavitelné množství bakterií. Ruce si umyjete, avšak mobil je stále jen přijímá. Ruce mohou přenášet například zlatého stafylokoka, který tedy může někdo dostat jen tak, že si půjčí telefon. Důležité tedy je postarat se i toto vaše zařízení. Ideální jsou nějaké nepříliš mokré antibakteriální ubrousky nebo gel, který používejte na vaše ruce a při jejich styku s telefonem pak budou neutralizovat mikroby na něm.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *