Dýně není jen na Halloween. Má prospěšné zdravotní účinky

Dýně

Dýně je jednou z nejoblíbenějších zdrojů vitamínů na podzim. Dostupná je ve spoustě různých druzích, barvách, tvarech a velikostech. Botanicky se jedná o ovoce, protože roste z květů a má semena. Mezi její hlavní přednosti patří to, že na rozdíl od jiného ovoce má nižší obsah sacharidů, ale vysoký obsah vlákniny a živin, jako je například vitamín C. Má nízký obsah tuku, ale poměrně velké množství vitamínu skupiny B a minerály, jako je draslík a hořčík.

Antioxidační účinky dýně

Dýně se může pochlubit výraznými antioxidačními účinky. Jak to vlastně funguje? Neutralizací potenciálně škodlivých radikálů v těle. Tyto radikály nemají elektron, snaží se jej proto „ukrást“ z jiných buněk. Pokud je těchto radikálů více pohromadě, mohou způsobit oxidační stres. Dochází k poškození zdravých lidských buněk, což je základ pro vznik nějakého onemocnění. Antioxidanty tomuto poškození zabraňují a tím dokážou pomoci předejít tak závažným nemocem, jako je rakovina či kardiovaskulární choroby.

Dýně

Foto: Freeimages

Zdravé kosti i krev

Dýně obsahuje mimo jiné také vápník, o kterém je známo, že pomáhá udržovat zdravé kosti a zuby. V tomto napomáhá taktéž obsah vitamínu C a A. Vzhledem k tomu, že v dýni nalezneme také železo, kterého zejména ženy mají nedostatek, pomáhá předcházet anémii (nedostatku železa). Anémie je stav, který způsobuje nadměrnou únavu a bledě vypadající pokožku.

Kardiovaskulární zdraví

Hořčík je minerál, který je pro lidské tělo naprosto nezbytný. Udržuje například srdeční rytmus a pomáhá vytvářet DNA. Dýně jej obsahuje společně s draslíkem. Tento minerál pomáhá zase snižovat krevní tlak.

Vitamín A pro zdravé oči

O vitamínu A se všeobecně ví, že je důležitý pro zdravé oči. Působí jako prevence šerosleposti a makulární degenerace (vzniká se stárnutím). Taktéž vitamín C může pomoci očnímu zdraví. Pomáhá předcházet šedému zákalu.

Zdravá pokožka

Beta-karoten a vitamín C jsou dobré pro zdravou pokožku. Můžete předejít vzniku vrásek a napomoci hojení ran.

Zdroje info:

https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-squash/

https://www.webmd.com/diet/health-benefits-squash

Foto: Freeimages