Důležitá pravidla pro výběr nejlepšího zubního kartáčku

Zubní kartáček představuje základní prvek pro úspěšnou hygienu ústní dutiny. Aby však bylo čištění zubů opravdu efektivní, je důležitá nejenom správná technika, ale také vhodně zvolený zubní kartáček. Podívejte se na základní pravidla, podle kterých postupovat při výběru nového zubního kartáčku.

Správná tvrdost kartáčku

U kartáčků je možné rozlišovat tvrdost štětin. Obecně jsou lepší spíše měkké štětiny, protože takové kartáčky jsou šetrnější k zubům i dásním. Nejvyšší stupeň tvrdosti je tak téměř ve všech případech nevhodný, protože sice nabídne drsné manuální čištění, ale zároveň může poškodit strukturu dásní či krčků zubů. Velmi měkké štětiny vybírejte ve chvíli, kdy máte sklony ke krvácení dásní či podobným problémům.

Elektrické zubní kartáčky ušetří hodně práce

Pokud nemáte perfektně zvládnutou techniku manuálního čištění zubů, bude lepší a účinnější volbou elektrický zubní kartáček. Díky vyšší frekvenci dokáže snadno odstranit nejenom zubní plak, ale i počínající zubní kámen. U elektrických zubních kartáčků navíc máte také na výběr z nejrůznějších nástavců, takže si snadno můžete vybrat velmi měkké štětiny. Speciální pozornost věnujte také výběru dětského zubního kartáčku. Ten by měl být opět velmi měkký a šetrný k ústní dutině. Navíc by měl nabídnout zajímavý design a snadno se držet, aby bylo učení zubní hygieny pro dítě příjemné.

Foto: Pixabay

Nezapomínejte na další pomůcky pro zubní hygienu

Opravdu dobře zvládnutá ústní hygiena rozhodně nekončí se zubním kartáčkem. Naopak budete potřebovat ještě celou řadu dalšího příslušenství, jako je mezizubní kartáček, zubní nit nebo ústní voda pro dodatečné vypláchnutí ústní dutiny k odstranění zbývajících bakterií a méně viditelných nečistot. Velmi dobrá je také ústní sprcha, se kterou odstraníte zubní plak a kámen, ale nebudete zbytečně dráždit a poškozovat dásně. Důležitá je samozřejmě pravidelnost, kdy budete o své zuby důkladně pečovat dvakrát denně.

Zdroj: https://www.cistimesizuby.cz/ozubech/jak_vybrat_kartacek.php a https://www.benu.cz/jak-vybrat-spravny-zubni-kartacek

Náhledové foto: Pixabay