Cviky na posílení pánevního dna

Cvičení na posilování pánevního dna je často opomíjené. Cvičit začínáte často až tehdy, když máte problémy s inkontinencí nebo vás začnou bolet záda. Těmto problémům můžete předejít a odstranit je, když začnete provádět cviky na posílení pánevního dna. Podívejte se společně s námi na sérii těchto účinných cviků.

Posílení pánevního dna

Správné postavení pánve a vůbec celé páteře je velice důležité, protože se od ní odvíjí správné držení těla. Důležité je zpevněné břicho a svaly pánevního dna. Když nejsou zpevněné, orgány v břišní dutině klesají níže a tlačí na močový měchýř. U žen se v důsledku toho objevuje ve vyšším věku samovolné unikání moči neboli inkontinence. V těhotenství pak hrozí neudržení plodu, což vede buď k předčasnému porodu, nebo v horším případě k potratu. U mužů se objevuje problém s prostatou. Nezpevněné pánevní dno neposkytuje páteři oporu, proto můžete trpět bolestí zad. Posílení pánevního dna se často také doporučuje ženám, které mají problémy s dosažením orgasmu.

Kegelova cvičení pánevního dna

Svaly pánevního dna jsou kruhové svaly kolem močové trubice a konečníku. Zatínáním a stahováním jejich činnost aktivujete. Cviků na posílení pánevního dna je spousta. Nejznámější jsou asi Kegelova cvičení pánevního dna, která nejsou náročná, zvládne je úplně každý. Kegelova cvičení se dělí do čtyř částí: vizualizace, relaxace, izolace a vlastní posilování. V roce 2004 byla založena Škola pánevního dna. Jejím principem je cvičení metodou 3×3, která propojuje moderní západní fyzioterapii, ženskou psychosomatiku a ženskou jógou. Výsledky této metody jsou velmi účinné.

Cviky na zpevnění pánevního dna

Nejprve se zaměřte na stahy pánevního dna. Lehněte si na podložku, uvolněte se a nohy mírně pokrčte. Stáhněte svaly pánve a s výdechem vtáhněte břicho dovnitř. Vydržte zhruba tři vteřiny a povolte. U druhého cvičení přidejte kromě stahů pánevního dna také překlopení pánve. Výchozí poloha je tedy stejná, ale zvedáte pánev nahoru nad podložku do jedné linie s koleny. Vraťte se 10 cm nad zem a pánev překlopte co nejvíce nahoru. Poté se pomalu vraťte obratel po obratli na podložku a úplně se uvolněte. Cviky na pánevní dno byste měli provádět denně, ze začátku 10 opakování, po dvou týdnech můžete počet opakování zvýšit.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *