Pátá nemoc2

Pátá nemoc u dospělých

Pátá nemoc je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění, které se projevuje červenými až fialovými vyrážkami nejdříve na tváři, které se poté objevují také na trupu a končetinách. Toto onemocnění je doprovázeno bolestmi hlavy a horečkou. Pátá nemoc většinou postihuje děti, nicméně ohroženi mohou být také dospělí a zejména těhotné ženy by se měly kontaktu s nemocným vyvarovat.

Pátá nemoc – výskyt

Pata nemoc se objevuje u dětí předškolního a školního věku nejčastěji na jaře nebo na podzim. U mladších dětí jde zpravidla o onemocnění šestou nemocí. Pátá nemoc u dospělých se objevuje výjimečně, nicméně ohroženi jsou zejména lidé s oslabenou imunitou a také těhotné ženy. U těhotných je nemoc nebezpečná, protože nemoc se přenáší pomocí krve skrz placentu a může být nakažen plod. Vzácně může dojít až ke smrti plodu, což je zapříčiněno těžkou anémii.

Pátá nemoc – příznaky

Hlavním příznakem páté nemoci je vystouplá červená až fialová vyrážka, která se nejdříve objevuje na tváři, později na trupu a končetinách. Tato vyrážka většinou nesvědí, nebo jen mírně. Než se vyrážka objeví, dítě může pociťovat příznaky, které jsou podobné běžnému nachlazení. Dítě může bolet v krku a hlava, může se vyskytnout zvýšená teplota a celkově se cítí unavené. U dospělých je typickým příznakem bolest kloubů, a to zejména v zápěstí, kotnících a kolenou. Někdy nemoc může proběhnout i zcela bez příznaků. Takový průběh je častější u dospělých než u dětí. Jakmile proděláte vy nebo vaše dítě pátou nemoc, jste trvale imunní.

Pátá nemoc – průběh a léčba

Pátá nemoc a její inkubační doba se pohybuje zhruba od 6 do 18 dní. Poté, co se u dítěte objeví vyrážka, která do 7 dní vymizí, přestává být dítě infekční. Po nemoci by se pokožka neměla vystavovat přímému slunečnímu záření či nadměrnému pocení, protože by mohlo dojít znovu ke vzniku vyrážky, a to i několik měsíců po skončení páté nemoci. Pátá nemoc většinou nevyžaduje žádnou zvláštní léčbu, léčí se tedy jako běžné nachlazení s podáváním léků na snížení horečky a utlumení svědění vyrážky. Jak dlouho trvá pátá nemoc, to je u každého individuální. U jinak zdravých dětí se silným imunitním systémem je průběh nemoci mírný bez následků.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *