Cvičení pro těhotné

Těhotenství je stav, ne nemoc. Je přirozenou součástí života ženy. Všem nastávajícím maminkám se proto doporučuje, aby od 12. týdně těhotenství navštěvovaly cvičení pro těhotné. Cvičit můžete, pokud vám to zdravotní stav dovolí, až do porodu. Podívejte se, která cvičení jsou v době těhotenství vhodná a kterým byste se naopak měly vyhnout. Samozřejmě by nastávající maminky měly poslouchat kromě rad lékaře také své tělo. Pokud vám cvičení nedělá dobře, nenuťte se do něj.

Proč v těhotenství cvičit

V těhotenství potřebujete být jak fyzicky, tak i psychicky v kondici. Těhotenství je velmi náročné na energii, často je s ním spojená i zvýšená únava. Cvičením posílíte váš kardiovaskulární systém, takže zmírníte i únavu. Upravíte si spánkový režim. Správným cvičením zmírníte bolesti zad, chůzí nebo joggingem zlepšíte krevní oběh a plavání je dobré na posílení břišních svalů. Cvičením se také lépe připravíte na porod, snížíte stres a zlepšíte si sebevědomí. Správným cvičením se zrelaxujete a díky úlevovým polohám snížíte bolesti, které těhotenství provází.

Cvičení pro těhotné – vhodná cvičení

V těhotenství je vhodná aerobní aktivita, která má střední intenzitu (do 140 tepů/min) a trvá maximálně 15 minut. Posilovat byste měla velké svalové skupiny a svaly, které mají tendenci ochabovat. Ideálním cvičením pro těhotné je Pilates nebo Joga. Dovoluje-li vám to zdravotní strav, přihlaste se do kurzu plavání a cvičení ve vodě. Vhodná jsou také balanční cvičení, dechová a relaxační cvičení. Ideální je také cvičení na míči pro těhotné. Jsou ale také cvičení, kterým byste se měla v těhotenství vyvarovat. Nedoporučují se cvičení, která jsou náročná na koordinaci a prudké změny pohybu, jako je například gymnastika. Nehrajte tenis, squash, volejbal, basketbal, házenou, taktéž se nedoporučuje zumba. Necvičte na vibračních strojích, neprovádějte skoky, výskoky, dřepy či výpady, nezvedejte těžká břemena a neprovádějte sporty ve vysoké intenzitě a sporty, kde byste mohla spadnout.

Kde cvičit

Ve většině měst probíhají pravidelné kurzy cvičení pro těhotné, informace o nich si dohledáte na internetu. Cvičení pro těhotné v Praze nabízí například Studio Kroužek, Motýlek, Elixír studio, Lavoda, Postu, Graviditas a mnoho dalších. V Brně nabízí cvičení pro těhotné centrum Majka, Fit club Valerie, Klub Devítka, Mami Centrum a další. Cvičení pro těhotné najdete v Olomouci, Ostravě, Plzni i Hradci Králové. Pokud nemáte ráda organizované lekce, můžete využít domácí cvičení pro těhotné, kde byste se měla zaměřit na cviky, díky kterým budete umět správně dýchat a držet tělo, posílíte zádové svaly, svaly břicha, prsní svaly, naučíte se posilovat a uvolňovat svaly pánevního dna. Při cvičení by vám mohlo pomoci DVD Cvičení pro těhotné, kde budete cvičit pod vedením zkušené porodní asistentky.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *