Cvičení pro seniory: jednoduché cviky, které zvládne každý

Senioři

Cvičení je důležité v každém věku. A stejně jako děti potřebují jiné cviky, než dospělí, tak také senioři potřebují cvičit s nižší zátěží. Když je cvičení prováděno správně, může povzbudit celkový zdravotní stav člověka. Výhodou je to, že cviky jsou natolik snadné, že jej mohou provádět senioři i se svými vnoučaty a z pohodlí domova. Nebude k nim potřeba žádné speciální pomůcky.

Kliky o zeď

Kliky jsou skvělým cvikem, jak si procvičit svaly rukou. Avšak dělat kliky na zemi může být obtížné (a to nejen pro seniory). Vhodnější je tedy trochu upravená verze kliků. Jednoduše si stoupněte asi jeden metr od zdi (čelem k ní). Natáhněte ruce před sebe a opřete se dlaněmi o zeď. A nyní už začněte dělat kliky: ruce se ohýbají v loktech a nesou váhu horní části těla. Nohy jsou rozkročené na šířku pánve a při cvičení se nehýbou.

Dřepy s židlí

Někteří senioři mohou mít problémy se vstáváním ze židle. Pokud začínáte pociťovat, že se jedná i o váš problém, pak začleňte tento cvik do své každodenní rutiny. Sedněte si na židli, chodidla rozkročená na šířku ramen. Mírně se předkloňte a zvedněte se s důrazem na chodidla. Až půjdete znovu k židli, můžete si sednout, nebo se jen dotknout sedadla židle a hned se zase zvednout.

Senior

Foto: Pixabay

Stoj o jedné noze

S rostoucím věkem může být problém udržet rovnováhu. Pády jsou mnohem častější a díky zvýšené křehkosti kostí také vážnější. Proto je dobré zaměřit se také na cvičení rovnováhy. Stoupněte si k židli tak, abyste se mohli opřít o její opěradlo. Je důležité, aby židle byla tak vysoká, že se k ní při přidržování nebudete sklánět. Záda musíte mít rovná. Poté zvedejte jednu nohu tak, že její chodidlo přitisknete ke kolenu stojné nohy. Počkejte minutu a položte nohu opět na zem. Poté zkuste totéž s druhou nohou. O židli se neopírejte, měly byste se o ni opřít pouze v případě, že ztratíte rovnováhu.

Stoupání na špičky

Dalším druhem balančního cvičení je stoupání na špičky. Díky tomuto cvičení ale posílíte také svaly nohou. Stoupněte si s nohama rozkročenýma na šířku boků a zvedejte se na špičky nohou. Poté paty položte opět na zem. Opakujte několikrát.

„Sněhový“ anděl

Pamatujete, jak jste jako děti dělali andělíčky ve sněhu? Tak to je podstatou tohoto cviku, jen ne v pozici v leže. Díky tomuto cvičení si procvičíte svalstvo páteře i klouby rukou. Postavte se rovně zády ke zdi. Rozpažte ruce tak, aby byly u zdi vodorovně se zemí. Pohybujte s nimi nahoru a dolů. Pohyby by měly být pomalé. Cítíte, jak se otevírá hrudní oblast, a napětí zad se uvolňujte.

Otáčení hlavy

Pro dosažení lepší rovnováhy a posílení svalstva krku otáčejte pomalu hlavou zleva doprava a zpátky. Jakmile otočíte hlavou do strany, chvilku v této pozici setrvejte.

Zdroj: https://rsute.ru/972930-shest-prostyh-i-bezopasnyh-uprazhneniya-dlya-pozhilyh-lyudej-kotorye-pomogut-im-vosstanovitsya.html

Foto: Pixabay