Co způsobuje padání vlasů a jak tomu říct stop?

Vlasy

Padání vlasů postihuje jak ženy, tak muže a v několika případech i děti. Příčin neúměrného vypadávání může být celá řada, a zatímco některé stavy jsou jen dočasné, jiné mohou být způsobeny dědičností. Pokud se setkáte s vypadáváním vlasů z nejasných důvodů, je nejlepším postupem navštívit lékaře, který vám pomůže zjistit, co je jeho příčinou, a navrhne vhodnou léčbu.

Vypadávání vlasů je součástí normálního vývoje, kdy několik vlasů vypadne a několik se jich opět vyroste. Pokud však vypadává více vlasů a méně jich opět narůstá, dochází k výraznému úbytku. Odborně se nazývá alopecie. Nadměrné vypadávání se může vyskytnout jak u žen, tak u mužů. Zatímco u žen se projevuje řídnutím, u mužů je pravděpodobnější ústup vlasové linie nebo vypadávání vlasů na temeni.

Nejběžnější příčiny vypadávání vlasů

Existuje několik druhů vypadávání, z nichž některé jsou velmi časté a jiné, které jsou spíše neobvyklé. Každý z nich má různé příčiny, ty jsou vnitřní, vnější nebo genetické. Vlasy také obvykle ustupují nebo ubývají, jak se stáváme starší, zkracují se a jsou štíhlejší.

Androgenní alopecie je nejčastějším typem. Obvykle je geneticky podmíněná a postihuje jak ženy, tak muže. Zatímco muži se s ní zpravidla začínají setkávat během puberty nebo kolem 20. roku života, kdy vlasy ustupují z čela nebo obočí, dámy se s ubýváním vlasů setkávají až kolem 40. roku života nebo později. Nejčastějšími příčinami jsou:

  • Hormony a hormonální antikoncepce
  • Porod
  • Stres
  • Autoimunitní onemocnění
  • Nedostatek živin
  • Zdravotní problémy
  • Léky
  • Kosmetika
Vlasy 2
Foto: Pixabay

Zabraňte vypadávání vlasů

Existuje mnoho možností léčby k zastavení vypadávání vlasů, ale nejlepší strategie bude záviset na tom, co je příčinou tohoto stavu. Nejběžnější typy vypadávání vlasů bývají léčeny lokálně a poté perorálně pomocí léčiv. V případech, kdy je vypadávání vlasů způsobeno přechodnými stavy, jako je stres a hormonální změny – těhotenství, menopauza, není léčba častěji nezbytná, protože se problém vyřeší sám. Stačí zvolit šetrnější přípravky…

Totéž platí v případě, že je vypadávání vlasů způsobeno kosmetikou a procedurami. V případě, že je příčinou nedostatek nutričních látek, je potřeba změnit vlastní stravu tak, aby byla bohatá na bílkoviny a dostatečný přísun vitamínů.

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8808739/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3509882/

Náhledové foto: Pixabay