Rýžové sáčky mohou obsahovat plasty, které po uvaření sníme

Rýže

Přemýšleli jste někdy o tom, zda je bezpečné jíst rýži, které je naporcovaná v sáčcích, které vypadají velice podobně jako plast? Vzhledem k tomu, že jsou určený pro konzumaci a také na návodu se píše, že máme rýži vařit včetně sáčku, mělo by to být v pořádku. Jenomže nemusí. Někteří výrobci používají sáčky obsahující nebezpečné sloučeniny, které se tepelnou úpravou dostávají též do jídla. Po konzumaci tak tyto látky dostáváme do svého těla.

Rýžové sáčky obsahují nebezpečné látky

Hovoříme zejména o látce známé jako bisfenol A a jeho deriváty. Ty se po zahřívání mohou dostat i do vaší rýže. Jedná se o stejný problém, jako když zahříváte jídlo v plastové nádobě v mikrovlnné troubě. Ne všechny sáčky určené k ohřevu nutně musí tyto látky obsahovat, nicméně je bezpečnější to předpokládat. Problém spočívá v tom, že tyto sloučeniny mohou ovlivnit činnost hormonů. Díky tomu získáváte větší pravděpodobnost vzniku některých nemocí, jako je rakovina, hormonální poruchy a cukrovka. Současně vám hrozí obezita.

Rýže

Foto: Pixabay

Nahraďte sáčky

Proto je lepší variantou kupovat rýži neporcovanou nebo ji vařit bez obalů. Cena neporcované rýže může být dokonce příznivější. Navíc se můžete utěšit tím, že děláte něco pro ekologii. Plastové obaly jsou odolné a v přírodě se rozkládají spoustu let. Škodí životnímu prostředí. Takže pokud si koupíte výrobek, který obsahuje menší množství těchto plastů, jste ekologičtí. Úplně nejlepší možností je koupit si rýži v bezobalovém obchodu, ne každý ale má tu příležitost.

Nic není tak horké…

Evropský úřad pro bezpečnost potravin a také americká Food and Drugs Administration tvrdí, že bisfenol A a jeho deriváty nejsou tak nebezpečné. Prý je lidské tělo rychle rozkládá a pak vyloučí močí a stolicí. Toto tvrzení je ale podložené pouze studiemi, které byly provedeny na zvířatech (nelze totiž vyvolat otravu u člověka). A tyto metody nemusí být zcela průkazné.

Zdroje info:

https://www.menshealth.com/nutrition/a19548201/is-it-safe-to-cook-packaged-foods/

https://www.webniusy.com/ryz-w-torebkach-czy-luzem/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26258705/

Foto: Pixabay