Koleno

Co způsobuje bolest kolen?

Trápí vás bolest kolen? Existuje mnoho faktorů, které ji mohou způsobovat. Dnes se podíváme na některé z nich. Pokud přijdete na neduh, který bolest kolen způsobuje právě u vás, pomůže vám to s řešením této bolesti do budoucna. Pojďme tedy na to.

Štítná žláza

Ač se mohou zdát problémy s činností štítné žlázy a bolesti kolen, jako dva okruhy, které spolu nemají nic společného, opak je pravdou. Snížená funkce štítné žlázy totiž může ovlivnit bolest. Obecně pokud máte sníženou funkci štítné žlázy, mohou se dostavit projevy jako je bolest svalů, únava, přibírání nebo zimomřivost. Mezi takové neduhy vyvolané špatnou funkcí štítné žlázy ale patří také bolest kloubů, tedy i kolen. Lidé v takových případech mají problémy se vstáváním nebo s otoky kolene. Lékařské statistiky hovoří jasně – až 80 % s poruchami štítné žlázy se potýká s bolestí kloubů.

Bolest kolen z běhání

Pokud patříte mezi sportovce, kteří často vyběhávají do přírody, můžete znát charakteristickou bolest takzvaného běžeckého kolene. Určitě to znáte – rozběh, tlaky na vnějším koleni, bodavá bolest, která vystřeluje do dalších částí těla. Zajímavé také je, že postupem času již nemusí být „běžecké koleno“ jen otázka pohybu a sportování. Koleno se může rozbolet i při delším sezení. Tuto bolest většinou způsobuje tření šlachy o stehenní kost. Příčinami tak nejčastěji jsou špatná technika běhání nebo nevhodné boty. Dobré je tedy se vždy dobře protáhnout a zkusit přehodnotit svůj styl běhání i obutí.

Koleno hospodyněk

Pod tímto názvem se skrývá onemocnění označované jako bursitida. Koho se týká? Jak již název napovídá, jde o onemocnění, které trápí ty, kdož dlouze klečí. Například může jít tedy o hospodyňky nebo jiné manuálně pracující lidí, kteří při své práci setrvávají dlouze v jedné poloze náročné zejména pro nohy a kolena. V „nebezpečí“ tedy jsou i zahradníci, zedníci a jiní. Jde o onemocnění způsobené bursou, což je tíhový váček naplnění tekutinou. Usnadňuje pohyb svalů. V těle jich je hojně. Jen na kolenou jich je patnáct na každém. Časté klečení však způsobuje přetížení a někdy i zánět bursy. Pokud jsou tyto vaše problémy tedy akutní, důležité je si dát chvíli klidu. Poté je dobré k prevenci například různé cvičení nebo používání pomůcek, které chrání kolena.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *