Slunečnicová semínka

Co vše obsahují semena slunečnice

Pěstování slunečnice patří a patřilo vždy k poměrně oblíbeným kratochvílím mnohých zahradníků. Pěstují se nejen jako krmivo pro ptáky, ale i jako zdroj oleje a v neposlední řadě jako zdroj semínek, které mohou být lidskému tělu prospěšná a chuťově jsou naprosto vynikající. My se zaměříme nejen na to, jaké látky slunečnicová semínka obsahují a jakým způsobem se konzumují. Třeba i vás následující informace zaujmou a rádi si na této dobrotě také pochutnáte.

Studnice vitamínů a minerálů

Semínka slunečnice slouží jako skvělý zdroj spousty nejrůznějších vitamínů. Jmenovat mohli zejména vitamíny řady B a také E. Důležité jsou pochopitelně také minerální prvky, z nichž je třeba uvést mangan, fosfor, draslík, zinek a železo. Jinak se jedná o vynikající zdroj fenolových kyselin a fytosterolů. Na rozdíl od jiných semínek či ořechů jsou v nich obsaženy i lignany.

Konzumace slunečnicových semínek

Fakt, že slunečnicová semínka obsahují tyto látky, ale není hlavním hnacím motorem jejich konzumace. Skvělá je jejich chuť. Podávají se jak neloupaná v tradiční tmavé slupce, tak i loupaná. V obchodě je lze sehnat i přímo pražená. Jinak není problém je koupit i naklíčená. Záleží samozřejmě na chuti. Nicméně jsou i součástí slunečnicové mouky, jež je základem pečiva. Výbornou volbou je i pečivo, které je slunečnicovými semínky protkáno, popřípadě pouze posypáno. Velkou popularitu mají neloupaná semínka v oblasti Středozemí. Praženou formu milují lidé po celém světě.

Upražte si slunečnicová semínka doma

Nákup pražených semínek je oproti smaženým bramborovým lupínkům menším zlem, nicméně obsah soli v balení je extrémní. Máte-li trochu času, můžete si je upražit doma bez problémů sami. Potřebovat budete pouze trochu kvalitního oleje a sůl. V případě potřeby lze přidat o koření dle chuti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *