Artroskopie

Co vás čeká při artroskopii?

O co vlastně jde? Jde o zákrok, při kterém chirurgové zmapují útroby vašeho kolene, aniž by museli otevírat tuto část těla a více do ní zasahovat. Lékařům poskytne pohled na kompletní kloubní povrch, chrupavku, vazy a tak podobně. V poslední době se stala, i díky těmto přednostem, vlastně rutinní zákrokem. Pokud čeká například i vás, ujišťujeme vás – nic zlého vás nečeká. Pojďte se podívat, co tento miniinvazivní zákrok obnáší.

Pane doktore co mi budete dělat?

Otázka, kterou určitě řekne nebo alespoň napadne každého, komu je oznámena nutnost artroskopie. V první řadě vás čeká řez asi centimetr dlouhý. Poté vám operatér zavede ke kloubu artroskop. Jde o tenkou trubičku, která je zakončena mini kamerou. Poté se již chirurg řídí tím, co vidí na monitoru a co mu zprostředkovává právě ona kamerka. D8le je možné, že lékař provede ještě jeden řez. Ten nejčastěji slouží k vlastní operaci a jako vstup pro speciální nástroje. Řez se tedy provádí v blízkosti problémové partie. Vše musí jít dobře vidět. Pro tyto účely se dutina ještě naplňuje tekutinou a zároveň pravidelně proplachuje.

Na vše je čas. Nejdůležitější je rehabilitace

Po takovém zákroku je však jasné, že ihned nebude bezproblémová chůze možná. Nejdůležitější je nic neuspěchat a věnovat se kvalitní rehabilitaci. Obyčejně se po zákroku vydají pacientovy podpažní berle. Bez těch v prvních dnech ani ránu! Pokud jste podstoupili i nějakou specifickou operaci například menisku, dává se i ortéza. Při bolestech se také dávají postiženým tlumící prášky. Operatér poté rozhodne o podobě a načasování rehabilitace. Vhodné kratochvíle, které jsou zároveň i skvělým procvičením oslabeného kolena jsou například aktivity, jako jízda na kole, na rotopedu nebo plavání. Samozřejmě však musíte být opatrní na operovanou část kolena a vše konzultovat s chirurgem.

Nejedná se však jen o kolena

Je pravdou, že se s artroskopií nejčastěji setkáte právě při problémech a operacích kolen. Může se však aplikovat i při potížích se zkříženými vazy. Například při náhradách předního a zadního zkříženého vazu. Je nutné vytvořit nový vaz pomocí odebraných šlach z přední plochy kolene nebo ze stehna. Při tom artroskopie pomáhá. A nejen při to. Další neduh, který lze takto léčit je potíž s hleznem. Tedy v oblasti kotníku. Zejména pak při postižení chrupavky.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *