Alkoholy

Alkohol vs. zdraví – nerovný souboj

Alkohol je nejspíše součástí života mnohých z nás. Spojujeme si jej s dobrým časem s kamarády nebo s oslavami důležitých životních událostí. Faktem však je, že alkohol je metla lidstva. Ti, kteří mu holdují příliš, nedopadají dobře. Ač je to vštěpováno například našim dětem již od útlého věku, Česko je ve statistikách ohledně konzumace alkoholu nebo konzumace alkoholu nezletilých na předních místech na světě.

Trpí mozek i játra

Mezi známější fakta patří to, že játra a mozek nejsou příliš kamarádi s alkoholem. Již jen občasné, avšak pravidelné opíjení, má za následek negativní vliv na tyto části těla. Popíjení alkoholu je horší pro ženy než pro muže. U něžného pohlaví dochází dříve k onemocnění jater. Krajním bodem může být cirhóza jater, která je jako příčina úmrtí častější právě u žen než u mužů. Poškození mozku bývá také spojeno s pravidelnou konzumací alkoholu. Po každé konzumaci nám odumírají mozkové buňky. Pokud je pravidelnost nezdravá, nemáe čas na regeneraci a tělo trpí.

Piji jen jednu sklenku denně

Ač se to může zdát jako dobrý argument, opak je pravdou. I při takovéto frekvenci pití alkoholu může docházet k postupnému vytvoření závislosti. Navíc pro náš organismus to znamená každodenní vypořádávání se s odbouráváním alkoholu, což je činnost značně náročná. Studie z posledních let také naznačují, že u žen, které pravidelně pijí jednu sklenku vína nebo jiného alkoholu denně, je vyšší riziko vzniku rakoviny prsu. U žen před menopauzou je tento nárůst pětiprocentní. U žen po ní už o devět procent. U mužů alkohol vyvolává větší agresivitu. Například častěji riskují a chovají se agresivně ke svému okolí, což je může do budoucna vymanit ze sociálních vazeb. To poté bývá problém při zvládání a boji se závislostí.

U žen se závislost rozvine rychleji

Ženy jsou v konzumaci znevýhodněni i jinými věcmi. Například jejich konzumace je více riziková, co se závislosti týče. Ta totiž propuká u žen mnohem dříve než při obdobné konzumaci u mužů. Podle vědeckých poznatků to souvisí s rozdíly při odbourávání alkoholu. Muži mají větší objem krve v těle. Navíc mají větší množství dehydrogenázy, která zodpovídá za odbourávání alkoholu z těla.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *