Spánek

Co vám hrozí, když nespíte

Pokud nespáváte pravidelně a často nemůžete usnout vůbec, může to znamenat projev nějaké nemoci anebo přinejmenším, to může znamenat komplikace pro vaše zdraví. Takové stavy mají totiž řadu negativních následků. Může jít o deprese, úzkosti bolest hlavy a podobně. Pojďme se na některé tyto jevy podívat.

Obezita, cukrovka

Ač to zní až absurdně, i tyto nemoci mohou být důsledkem nespavosti nebo nepravidelného spánku. Pokud vynecháte jednu noc beze spaní, budete pravděpodobně podrážděni a velmi unaveni. Pokud takový postup opakujete několikrát do týdne, ač již z jakýchkoli důvodů, může to mít fatální důsledky. U takových lidí je zvýšené riziko rozvoje obezity, cukrovky nebo třeba vysokého krevního tlaku. Také dochází k dlouhodobému oslabování imunity. Přes den je pak takový člověk méně výkonný a nesoustředěný. Navíc mu chybí stabilita a je náchylný ke stresu a emotivním výbuchům ke svému okolí.

Na zkoušky se neučte po nocích!

Mnoho lidí také nespí, protože se učí na různé důležité zkoušky nebo se připravuje do práce. Ani to však není ideální. Vědci z univerzity v Kalifornii zjistili, že pokud se v noci málo vyspíte, budete si pravděpodobně pamatovat věci jinak, než ve skutečnosti jsou. Důvodem je únava mozku, který automaticky zanáší do paměti pravdivé informace, ale i ty nepravdivé. Pokud se tedy učíte na zkoušku, není dobré to dělat po nocích a ještě když jste unavení. Nakonec to odnese vaše dlouhodobá paměť, která tímto trpí.

Problémy s psychikou

Pokud máte špatnou spánkovou hygienu, nesmíte se divit, že budete mít výrazné problémy s psychikou. Většinou jde o případy, kdy jsou přítomny navzájem problémy se spánkem a s psychikou. Pokud kvalitně nespíme, objevuje se u nás častá úzkost a deprese. Nejsme schopni kvalitně reagovat na podněty z okolí a naše výkonnost je ta tam.

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *