Bolest zad

Co stojí za bolestí zad?

Jeden ze způsobů, jak se vám tělo snaží říct, že je něco v nepořádku, je bolest. Pokud bychom se bavili konkrétně o bolesti zad, příčina může být zřejmá ihned, ale někdy to také může být velká záhada, zvláště pokud se bolest objevuje opakovaně.  A co tedy nejčastěji stojí za opakovanou bolestí zad?

Stres

Asi nebudete překvapeni, že i stres způsobuje bolesti zad a to především v horní části beder a krku.  Stres také může způsobit křeče v zádových svalech nebo svalové uzly. Pokud se ale budete stresovat ještě tím, že stres způsobuje vaši bolest zad, bude se to jen zhoršovat. Zkuste naopak do svého programu v týdnu zapojit některé z relaxačních metod např. meditace či jógu.

Nesprávné držení těla

V případě, že máte sedavou práci nebo jen sedíte nějakou tu hodinku na kávě a nevhodně sedíte, může to způsobit bolesti zad. Špatné držení těla totiž může zvyšovat napětí nebo tlak vůči kostem, kloubům a vazům a tím pádem vznikne bolest. S nesprávný držením těla souvisí také ochablé svaly, což je první indikátor před bolestí, že svaly zkrátka povolí. Řešením i předcházením těmto bolestem je správné sezení. To vypadá tak, že předloktí držíte rovnoběžně s podlahou, hlava je v souladu s trupem, záda plně podepřena, stehna jsou paralelně s podlahou a chodidla položena rovně na podlaze.

Závažnější problémy

Daleko závažnějším problémem, při kterém vzniká bolest zad, je degenerace plotének. Meziobratlová ploténka funguje jako tlumič při nárazu.  Během života ploténky stárnou a mohou i praskat.  Ploténky se opotřebovávají určitým pohybem nebo se ničí rychleji díky rodinné anamnéze. Dalšími problémy, způsobující bolest jsou např. infekce ledvin, vředy, pankreatitida zkrátka onemocnění orgánů, jejichž bolest vystřeluje až do zad.  Pokud se bolesti nelepší, ale naopak zhoršují, měli byste určitě navštívit lékaře. Lékaře navštivte i v případech, kdy jste utrpěli trauma nebo jste nějak upadli a zasáhlo to páteř, záda či bedra.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *