Virus

Co se děje s tělem tři měsíce po nákaze koronavirem

S každou novou nemocí přichází i spoustu neznámého. Jak se proti ní bránit? Je tato nemoc neškodná nebo může být fatální? Jaké následky si mohou lidé nést? I celoživotní? Na některé z těchto otázek již vědci znají odpověď. Bohužel pro nás se ukázalo, že následky po nakažení virem COVID-19  jsou mnohem horší, než jsme si původně mysleli.

Dlouhodobé účinky viru

Někdo si touto infekcí projde podobně jako například chřipkou. Existují ale bohužel také lidé, u kterých se nemoc projevuje velice vážnými způsoby. Takový lidé mají například problémy s dýcháním a velké bolesti. U pacientů, kteří si prošli takto vážným průběhem infekce, se ale nemoc projevuje ještě dva až tři měsíce po uzdravení. Mohou pociťovat takové problém, jakými je dušnost, úzkost, deprese či únava.

Rouška: Zdroj obrázku Pixabay.com

Studie z Oxfordské univerzity

Tyto skutečnosti vyplývají ze studie, kterou provedli oxfordští vědci na 58 pacientech se středně těžkým až těžkým onemocněním potvrzených testem, kteří byli přijati do nemocnice v období od března do května 2020. Účastníci studie podstoupili magnetickou rezonanci. Monitorovány byly také jejich plíce, mozek, srdce, játra a ledviny. Výsledky této studie byly naprosto šokující.

Výsledky studie

Vědci zjistili abnormality, které se projevovaly ještě dva až tři měsíce po prodělání koronavirové infekce. Například u 64 procent pacientů se vyskytla dušnost, u 55 procent únava. Abnormality se projevily ve tkáních samotných orgánů: v plicích u 60 procent pacientů, v ledvinách u 29 procent, v srdci u 26 procent a v játrech u 10 procent.

Covid-19: Zdroj obrázku Pixabay.com

A jak je to s pacienty s normální závažností onemocnění?

Pacienti, u kterých průběh nemoci nebyl natolik závažný, měli bohužel také četné abnormality. Avšak zdaleka ne všichni. Mezi tyto abnormality lze zařadit tkáňové změny v mozku. Lidé tímto postižení trpěli kognitivní poruchou. Nemohli cvičit, jak byli dříve zvyklí, snadno se unavili a měli plicní problémy. U mnohých se projevily taktéž deprese a úzkosti – zde však nelze jednoznačně říci, zda psychické problémy způsobil koronavirus.

Koronavirus: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

5 komentářů

 1. Alena Odpovědět

  dobrý den sama jsem prodělala covid a mužu napsat že se to na mém zdraví hodně podepsalo.Mám slabost v celém těle.jsem týden po nemoci a pořád se cítím unavená.Myslím si ale že to jestě není všechno.

  1. František Odpovědět

   Dívám se na tu koronu a pokud by se k ní přdělalo držadlo/jako malířský váleček/ bylo by to super zařízení na celotělní ruční masáže.

  1. Aster Odpovědět

   Jo, tak tohle si náš kamarád – horník – myslel donedávna taky. A teď, 14 dnů poté, co absolvoval covid, pořád leze po zdi a složí ho i jedna velká štamprle…čím to asi bude…

 2. Hanka Odpovědět

  Zajimave ze se tady resi covid, kdy se zacnou resit nemoci jako rakoviny a dalsi nemoci, ktere se kvuli covidu odsunuly na druhou kolej, vcetne psychickych problemu lidi ohledne situaci v dobe covidu. Kdo za tohle ponese zodpovednost ??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *