Jizva

Co je to jizva a jak se dá její vzhled ovlivnit

Jizvy bývají problémem zejména kosmetickým. Jsou-li na viditelných místech, dokáží svému „majiteli“ velmi znepříjemnit život. A to ať vznikly důsledkem úrazu nebo chirurgického zákroku. Dá se s nimi však účinně bojovat. Jak? To se dozvíte v následujících řádcích.

Co je to jizva a jak se dá její vzhled ovlivnit?

Jizva vzniká tam, kde je porušená kůže. Po zhojení se zde vytvoří nová tkáň, která je od okolní odlišná. O její kvalitě přitom rozhoduje celá řada faktorů včetně typu kůže nebo techniky šití.

Objeví-li se při procesu obnovy jakákoli porucha, výsledkem mohou být jizvy hypertrofické, to znamená zbytnělé, jinak řečeno vystupující nad úroveň okolní pokožky, dochází zde totiž k nadprodukci kolagenu. Proto jsou nápadnější. Jedná se o asi nejčastější případ takovéhoto chybného zhojení, typicky mohou být důsledkem například popálenin. Pozor, nezaměňujte je s jizvami keloidními, kterým jsou na pohled podobné, tyto však nepřesahují hranice původní rány. Mechanismus jejich vzniku zůstává dosud i odborníkům záhadou, jeden z vlivů, o němž se usuzuje, že by mohl být možnou příčinou, je také dědičnost.

Opačný případ představují jizvy atrofické, které jsou naopak vpadlé. Bývají poměrně typickým projevem po odeznění akné.

Jizvy navíc mohou představovat překážku nejen z hlediska estetického, ale také funkčního, mnohdy se projevují i bolestivě.

Jak probíhá odstranění jizev?

V úvahu je před započetím léčby potřeba vzít mnoho hledisek jako je velikost či hloubka jizvy. Následně je možné přikročit ke korekci buď ablačním nebo cévním laserem. Pozor, nejde sice čekat úplné vymizení, ale můžeme zajistit významné zlepšení jejího vzhledu.

Chirurgická cesta je zejména u keloidních jizev absolutně nevhodná! Po excizi, to znamená vyříznutí, se ve většině případů objeví taková jizva znovu.

Co vás čeká v rámci tohoto zákroku na klinice Altos a proč si zvolit nás?

K ošetření používáme frakční laser CO2, který na kůži působí mřížkou mnoha mikropaprsků, jež lze naprosto přesně zacílit pouze na postižené místo, nepoškozená část navíc přispěje k rychlejší regeneraci. Svrchní vrstvu touto cestou, zjednodušeně řečeno, přimějeme k tomu, aby se začala olupovat a laser díky své vysoké účinnosti zároveň pronikne i do spodních vrstev. Ty prohřeje a postará se tak o stimulaci tvorby kolagenu. Proto dokážeme dosáhnout skutečně efektivních výsledků v úpravě jizvy.

Zákrok probíhá v místním znecitlivění, takže byste měli cítit nejvýše nepříjemné štípání, které může přetrvat i bezprostředně po něm, brzy však tyto pocity vymizí. Podobné nežádoucí doprovodné jevy jsou již díky moderním technologiím minimalizovány a zkracuje se citelně rovněž doba potřebná k rekonvalescenci. K normálním aktivitám se smíte vrátit hned, kůže se zhojí během několika málo dní a vy si budete moci užívat svoji „novou“ hladkou pokožku.

Zdroj náhledového obrázku: altos-klinika.cz

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *