Empatie
05/08/2016
Kategorie: Novinky, Tipy a triky

Význam empatie je velký

Termín empatie je v psychologii velmi často užívaný a uvádí se, že jde o schopnost jednoho člověka dokonale se vcítit do osobnosti druhého. Velmi důležité je alespoň na nějaký čas zapomenout na své vlastní pocity a hodnoty. Lidé, kteří jsou empatičtí, se snaží porozumět jiným a najít příčiny jejich jednání. Mnohdy o všem vypovídá nejen to, co člověk říká a jak jedná, ale i mimo slovní komunikace. Schopnost empatie může být u mnohých lidí vrozená, nicméně lze se jí také v průběhu života na základě poznatků naučit.

Typologie empatie

Existuje celá škála empatie, kterou není od věci si představit. Do celkem 9 stupňů ji rozčlenil Robert CurkHuff. My si postupně představíme rozdělení do 5 kategorií.

Minimální úroveň

Jedná se o téměř žádné, popřípadě velmi nepřesné porozumění konkrétnímu člověku. Udělovány jsou nepřesné, leč dobře míněné rady.

Středně nízká empatie

Člověk nemusí přesně pochopit sdělení a emocím se snaží spíše vyhnout.

Empatická reakce

Osoba, která pomáhá, dokáže do jisté míry porozumět druhému člověku, nicméně do úplných detailů empatie se nepouští.

Středně vysoký level

V tomto případě člověk dokáže porozumět jiné osobě včetně prožitků, jež jsou uloženy hlouběji.

Nejvyšší úroveň

Komplexní schopnost empatie. Naslouchající osoba chápe jak pocity nynější, tak i ty z minulosti.

Kde lze uplatnit empatii?

Oborů, v nichž je možné empatii uplatnit, je velké množství. Obecně vzato, vysokou mírou empatie by měly disponovat mnohé osoby, které vykonávají nejrůznější povolání. Jedná se především o psychology, lékaře, terapeuty a pochopitelně také pedagogy. Zapomenout bychom neměli ale ani na herce potřebující se vcítit do konkrétních rolí nebo na kriminalisty.

Když se o empatii nejedná…

Mnozí lidé si pletou empatii s lítostí a se soucitem. Pokud s někým soucítíte, vůbec nemusíte rozumět jeho myšlenkovým pochodům. Nejde přitom o žádné tajemství zdraví. Typické je třeba chápání a schopnost empatie u zdravotně postižených lidí. Jestliže je jejich pohybová schopnost snížena, měli by si najít nový smysl života, nepotřebují lítost ani soucit.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *