Empatie

Význam empatie je velký

Termín empatie je v psychologii velmi často užívaný a uvádí se, že jde o schopnost jednoho člověka dokonale se vcítit do osobnosti druhého. Velmi důležité je alespoň na nějaký čas zapomenout na své vlastní pocity a hodnoty. Lidé, kteří jsou empatičtí, se snaží porozumět jiným a najít příčiny jejich jednání. Mnohdy o všem vypovídá nejen to, co člověk říká a jak jedná, ale i mimo slovní komunikace. Schopnost empatie může být u mnohých lidí vrozená, nicméně lze se jí také v průběhu života na základě poznatků naučit.

Typologie empatie

Existuje celá škála empatie, kterou není od věci si představit. Do celkem 9 stupňů ji rozčlenil Robert CurkHuff. My si postupně představíme rozdělení do 5 kategorií.

Minimální úroveň

Jedná se o téměř žádné, popřípadě velmi nepřesné porozumění konkrétnímu člověku. Udělovány jsou nepřesné, leč dobře míněné rady.

Středně nízká empatie

Člověk nemusí přesně pochopit sdělení a emocím se snaží spíše vyhnout.

Empatická reakce

Osoba, která pomáhá, dokáže do jisté míry porozumět druhému člověku, nicméně do úplných detailů empatie se nepouští.

Středně vysoký level

V tomto případě člověk dokáže porozumět jiné osobě včetně prožitků, jež jsou uloženy hlouběji.

Nejvyšší úroveň

Komplexní schopnost empatie. Naslouchající osoba chápe jak pocity nynější, tak i ty z minulosti.

Kde lze uplatnit empatii?

Oborů, v nichž je možné empatii uplatnit, je velké množství. Obecně vzato, vysokou mírou empatie by měly disponovat mnohé osoby, které vykonávají nejrůznější povolání. Jedná se především o psychology, lékaře, terapeuty a pochopitelně také pedagogy. Zapomenout bychom neměli ale ani na herce potřebující se vcítit do konkrétních rolí nebo na kriminalisty.

Když se o empatii nejedná…

Mnozí lidé si pletou empatii s lítostí a se soucitem. Pokud s někým soucítíte, vůbec nemusíte rozumět jeho myšlenkovým pochodům. Nejde přitom o žádné tajemství zdraví. Typické je třeba chápání a schopnost empatie u zdravotně postižených lidí. Jestliže je jejich pohybová schopnost snížena, měli by si najít nový smysl života, nepotřebují lítost ani soucit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *