Co dělat, když se setkáte s bolševníkem?

Z východu se k nám postupně šíří hned tři druhy bolševníku, pro dnešek však není třeba je botanicky rozlišovat. Jen pro zajímavost, jde o bolševník velkolepý, bolševník perský a bolševník Sosnowského (do ČR dorazil prozatím jen první druh).

Obrovské listy, tlusté stonky, mámivě krásné květy – tady všude najdete velmi vysoké množství esenciálního oleje obsahujícího furanocumarin – látku, reagující na sluneční světlo.

Potíže po kontaktu s bolševníkem se neprojeví hned

Doba, kdy se objeví příznaky přímého kontaktu rostlinné šťávy s lidskou kůží, se pohybuje od půl hodiny do několika hodin a více. Rychlost této reakce závisí na individuální citlivosti pokožky, stupni poškození a kontaktu, ale také na okolní teplotě a vlhkosti vzduchu. Zpočátku dochází k zčervenání a pálení kůže, poté k tvorbě puchýřů naplněných čirou tekutinou. Ty se mohou během 24 hodin slít do jednolité plochy.

bols1

Bolest se dostavuje až po 4-5 dnech, kdy puchýře praskají a vypouštějí do okolí žíravou tekutinu. Poškozená kůže ztmavne (hyperpigmentace). Léčba popálenin je poměrně dlouhá. Rány se hojí asi po třech týdnech, ale tmavé skvrny zůstávají a jsou citlivé na ultrafialové paprsky i několik let.

Měli byste vědět: U citlivých osob se mohou rozvinout komplikace ve formě nekrózy tkání. Krajním řešením může být amputace, jinak hrozí selhání krevního oběhu vedoucí k smrti.

Hrozba, o které se nemluví – bolševník a děti

Bolševník je zvláště nebezpečný pro děti. Proniknutí rostlinných šťáv na sliznice může způsobit závažné alergické reakce, oční kontakt pak dokonce slepotu. Pokud se od bolševníku popálí děti nebo starší osoby, je vhodné rychle vyhledat lékaře.

Menší zasažení lze zvládnout i v domácích podmínkách. Prvním krokem je voda a mýdlo, dalším pak desinfekce. Důležité je ochránit kůži před slunečním zářením po dobu jednoho týdne nejméně. Při vážnějších obtížích je rovněž vhodná návštěva lékaře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *