Co dělat, abyste se vyhnuli běžeckému kolenu

Běhání patří mezi nejrozšířenější pohybové aktivity. Je to dáno i tím, že stačí obléct na sebe vhodné oblečení a běžecké boty a můžete vyrazit na trať. K běhu vám stačí jen chuť se hýbat a alespoň trochu pěkné počasí bez deště nebo sněhové vánice. Proč si běžci nejvíce stěžují na bolest kolene? Co ji způsobuje?

Proč byste měli chodit běhat

Existuje spousta důvodů, proč běhat. Tak třeba proto, že budete mít hned lepší náladu. Během se vyplavují hormony štěstí – endorfiny, jež pomáhají odbourávat stres. Zesílí vám srdce i svaly a zlepší se váš metabolismus. Je pravděpodobné, že pomocí běhání zhubnete. To může vést k většímu sebevědomí. Běh ovšem působí i na smysly, protože často se běžec pohybuje v nerovném lesním terénu nebo v přítmí a všemu se musí umět přizpůsobit.

Foto: Pixabay

Pozor na kolena

I když běh vypadá na první pohled velmi jednoduše, tak není vhodný pro osoby s nadváhou, které by si jeho provozováním mohly poškodit klouby. Ostatně na bolest kolen si při běhu stěžuje nejeden běžec, téměř celá polovina. Při nadměrném zatížení kolene, když běžec stůj, co stůj chce uběhnout co největší vzdálenost, může dojít k jeho přetížení a vzniku bolesti. Někdy tomu napomůže i nevhodné obutí či špatný běžecký styl. Dobré není ani běhání z kopce, jímž se kolena extrémně zatěžují. A když se běžec zapomene protáhnout před začátkem běhu, tak se pak nemůže divit, že si svá kolena rozbolaví.

Co dělat, když vás po běhu kolena bolí

Bolest je znamením pro to, abyste s danou činností přestali. To platí i pro běh. Jakmile se koleno ozve, je na místě pověsit běhání alespoň na chvíli na hřebík a kolenu dát čas na to, aby se zregenerovalo. Od věci není ani návštěva fyzioterapeuta, a pokud se jedná o dlouhodobější bolest, pak je možné se obrátit i na ortopéda. Fyzickou aktivitu lze nahradit pro kolena méně náročným sportem – například jógou, plaváním, a s během začít opět tehdy, až bolest kolene pomine.

Zdroj dat: https://www.insider.com/knee-pain-running

Foto: Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.