Cizí ruka zabíjí aneb Bizarní psychické poruchy

strach

Na plátně běží hororový film. Hlavní hrdina za děsivého křiku bere do pravé ruky nůž a chystá se zabít přihlížející dívku. Levá ruka však proti té ozbrojené bojuje a snaží se jí nůž vyrazit. Myslíte, že se podobná scéna může odehrát jen béčkové filmové tvorbě? Kdepak. Pro hrstku postižených lidí je to každodenní realita.

Syndrom cizí ruky

V předchozím odstavci byl (samozřejmě trochu nadneseně) popsán takzvaný Syndrom cizí ruky. Jedná se o neurologické onemocnění, při kterém pacient ztrácí kontrolu nad jednou ze svých horních končetin. Ta potom funguje nezávisle na těle postiženého a dělá si co chce. Pacient ji většinou musí usměrňovat svojí druhou rukou. Tato porucha má podle vědců souvislost s poškozením určitých částí mozku a většinou je neškodná. Objevily se však případy, kdy byla ruka agresivní, svého majitele škrábala a snažila se jej uškrtit.

rukaRuka: foto Pixabay

Capgrasův syndrom

Říká se, že každý člověk má někde na planetě svého dvojníka. Jedinec trpící Capgrasovým syndromem vidí dvojníky všude. Nabude totiž dojmu, že každý z jeho přátel a příbuzných není tím, čím se zdá být, ale pouze nastrčeným, naprosto stejně vypadajícím cizincem. S touto poruchou je úzce spjatý také Cotardův syndrom, při kterém pokládá jedinec sám sebe za mrtvého.

Koro

Psychická porucha zvaná Koro je také velmi zvláštní. Na rozdíl od předešlých je omezena kulturně. Vyskytuje se hlavně v Číně a Africe, i když ze středověku o ní máme záznamy i na evropském území. Koro je především doménou pánů. Postižený má pocit, že se mu zmenšuje penis a zanořuje se zpět do břicha. Jakmile by došlo k úplnému zmizení penisu, postižený zemře. Takto nemocný muž si své pohlavní orgány stále drží a hlídá, někdy mu pomáhají i příbuzní. Jedná se o silnou panickou poruchu.

duchDuch: foto Pixabay

Psychóza Wendigo

Toto onemocnění je také omezeno kulturně a týká se hlavně původních obyvatel Severní Ameriky. Člověk posedlý psychózou Wendigo má nutkání živit se lidským masem a má pocit, že se mění na mýtickou postavu Wendigo. Toto stvoření je zlým duchem žijícím v severoamerických lesích a živící se lidským masem. Psychóza Wendigo je velmi závažná, ale dnes už je spíše ojedinělá.

Zdroj: https://refresher.cz/31688-10-bizarnich-psychickych-poruch-a-syndromu-Pojidani-lidi-mizejici-genitalie-nebo-Alenka-v-risi-divu

Strach: náhledové foto Pixabay

Starat se o své zdraví je základ a udržet si jej je dlouhodobý proces. Ráda se s vámi podělím o své zkušenosti a zajímavosti z tohoto odvětví.