Očkování proti chřipce a COVID-19 současně? Vědci hovoří jasně

Vakcína Covid-19

Očkování proti koronaviru je stále poměrně diskutovanou záležitostí. Aktuálně se hovoří především o třetí dávce vakcíny. Přesto není od věci pozastavit se také u vakcinace z trochu jiného pohledu, a to aplikace různých očkování naráz. Jak je to tedy se současným očkováním proti onemocnění Covid-19 a chřipce?

Ještě začátkem roku se doporučovala pauza 14 dnů

Je to tak, když se začátkem roku 2021 začalo očkovat proti covidu, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučovalo mezi vakcínou na covid a jinými očkováními pauzu trvající 14 dnů. Už během jara se ale vědci shodli na tom, že vakcíny lze aplikovat současně. CDC ale bezesporu příliš podkladu, které by situaci relevantně zhodnotily, nemá.

Někteří odborníci přímo doporučují dvojitou dávku

Třeba lékařka Cassandry M. Pierreová, MPH, lékařka pro infekční choroby a lékařské ředitelky programů veřejného zdraví v Boston Medical Center. Ta je vyloženě pro aplikaci obou dávek současně. Pro časopis Helath se vyjádřila, že jen tak se zabrání šíření viru v komunitě.

Děti běžně dostávají několik vakcín naráz

Předložen byl i tento argument. Gigi Gronvall, PhD, vedoucí vědecký pracovník Centra zdravotního zabezpečení Johns Hopkins na Bloomberg School of Public Health, řekl, že děti dostávají běžně několik vakcín současně. Třeba proti zarděnkám, příušnicím nebo spalničkám. Zavedení většího množství virů do těla nemá vliv na reakci imunitního systému člověka. Imunitní reakce na různá onemocnění se prostě nijak neomezují.  

Kdy se doporučuje očkování proti chřipce a covidu?

Odborníci se vyjadřují tak, že očkování proti chřipce by mělo přijít na začátku chřipkové sezóny. Ta přichází v září a trvá do května. Pokud nyní můžete ale jít na dvě vakcíny, nastal optimální čas, vyjádřil se dále doktor Pierre. Jinak je samozřejmě také na místě omezit počet schůzek a co nejvíce. se chránit. Několik výrobců podle něj také pracuje na vývoji ko-vakcín, jež vás ochrání před oběma nemocemi zároveň.

Zdroj info: https://www.health.com/mind-body/flu-shot-covid-vaccine-same-time

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.