Káva

Čím prospívá káva našemu zdraví a jak vybrat ten správný kávovar

Věděli jste, že káva není pouze chutným nápojem, ale prospívá také našemu zdraví? Mnoho z nás si neumí bez šálku kávy představit svůj den. Pro mnoho lidí je to doslova rituálem, ale abyste si vychutnali skutečně kvalitní a zdravou kávu, je potřeba si také pořídit dobrý kávovar. Proto se v našem článku podíváme jednak na prospěšnost kávy pro naše zdraví, ale zároveň se zaměříme také na výběr ideálního kávovaru. Bez dobrého kávovaru totiž není ani dobré kávy.

Antioxidanty a kofein

Málokdo ví, že káva, díky vysokému obsahu antioxidantů, patří vůbec k těm nejzdravějším nápojům. Dokonce se uvádí, že průměrný člověk z vyspělého světa, získá z kávy více antioxidantů, než z konzumace ovoce a zeleniny. Co už asi ví každý, tak to je skutečnost, že káva je bohatým zdrojem kofeinu. Kofein patří mezi stimulanty, je dobře známé, že:

  • podporuje mozkovou činnost,
  • zlepšuje metabolismus.

Mozkovou činnost kofein podporuje tak, že v mozku působí jako blokátor inhibičního neurotransmiteru adenosinu. Tím se zvyšuje mozková aktivita a uvolňují se další neurotransmitery, mezi kterými je dopamin a noradrenalin. Pozor však na to, že nadměrná konzumace kofeinu, zejména před spaním, může vést k narušení kvality spánku.

Co se potom týká podpory metabolismu, tak pro mnoho lidí je ostatně káva také zaručeným receptem, pokud máte potíže se zácpou. Chcete udělat něco pro své zdraví? Zdrojem kofeinu nemusí být pochopitelně pouze káva, ale existuje řada doplňků stravy. Využijte slevy do lékáren, které vám mohou nabídnout atraktivní produkty za zajímavé ceny. Pomůžete doplnit tělu potřebné látky a stimulovat jeho funkci.

Vitaminy a minerály

Pokud už hovoříme o zdraví prospěšných látkách, tak v kávě je také celá řada vitaminů a minerálů. Ve větším množství jsou zde zastoupeny obzvlášť vitaminy skupiny B. pokud si vezmeme objem typického šálku kávy, který je asi 240 ml, tak zde najdeme:

  • vitamin B2 – 11 % DDD,
  • vitamin B5 – 6 % DDD,
  • vitamin B1 – 2 % DDD,
  • vitamin B3 – 2 % DDD.

Přičemž DDD zde označuje doporučenou denní dávku pro dospělého člověka. V kávě je také 3 % DDD draslíku a stejné množství manganu, nebo 2 % DDD hořčíku. Jak je tedy vidět, po stránce vitaminů a minerálů má káva co nabídnout.

Mezi jakými kávovary můžeme zvolit?

Pojďme se nyní ale konečně podívat na to, kde si můžete připravit skutečně kvalitní kávu. Zde záleží zejména na tom, co od přípravy kávy očekáváte. Můžete si totiž vybírat z automatických kávovarů, kapslových kávovarů nebo pákových kávovarů. Mezi velmi populární dnes patří automatické kávovary, které vám může dobře představit tento test kávovarů. Ty řada lidí zná zejména z firem, ale pro jejich pohodlí si je mnoho z nás pořizuje už také domů. Může za to ostatně i jejich v čase přece jen klesající cena, která je dnes u mnoha modelů už na přijatelné úrovni.

Řada lidí má doma ještě klasický pákový kávovar, kde si můžete užít samotný proces přípravy kávy. Na druhou stranu v dnešní uspěchané době je obsluha tohoto kávovaru zbytečně náročná. Pokud by pro vás byl automatický kávovar příliš drahý, můžete vyzkoušet kapslový kávovar, které jsou mnohem levnější a také jsou schopny zajistit relativně kvalitní kávu. Záleží zde zejména na tom, jak kvalitní jsou kapsle do konkrétního kávovaru.

S automatickým kávovarem je to bez práce

Jak jsme již ale nastínili, z hlediska kvality kávy a snadnosti přípravy se zpravidla nic nevyrovná kvalitnímu automatickému kávovaru. Zde se rozhodně nemusíte s přípravou kávy namáhat, protože přístroj vše obstará za vás. Velmi populární jsou v tomto ohledu DeLonghi kávovary italské značky. Ty totiž spojují přípravu kvalitní kávy spolu s výjimečným designem přístrojů. Kvalitní automatický kávovar je totiž rovněž stylovým doplňkem vaší domácnosti.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *