Alergie

Čím nahradit potravinu, na kterou máte alergii?

Trpíte alergiemi, intolerancemi nebo přecitlivělostí na nějakou potravinu?  Nejčastěji se jedná o lepek, mléko nebo cukr. V dnešním článku vám poradíme, čím můžete tyto potraviny nahradit a proč intolerance vlastně vzniká.

Alergie na lepek

Lidé, kteří nedokážou strávit lepek, nemají příslušný enzym. Jedná se o poruchu, která se jmenuje celiakie.  Při této poruše je člověk limitován v restauracích a v obchodech musí hledat na všech výrobcích lepek.  Ti, co lepek netráví dobře, by měli vynechat pšenici, žito, oves a ječmen.  Mouku můžete, ale kukuřičnou, amarantovou či tamarínovou. Pokud budeme řešit náhradu lepku, budeme se bavit o náhradě sacharidů. Ty se dají nahradit některými luštěninami, zeleninou nebo ovocem. Pozor však na přílišné množství ovoce, protože ovoce obsahuje monosacharidy, které se podílejí na rychlém příbytku váhy.

Alergie na mléko a laktózu

Nejčastější alergií na mléko je alergie na mléko kravské.  Existuje totiž alergie na bílkovinu kravského mléka a v tomto případě se dá kravské mléko nahradit jiným savčím mlékem. Třeba kozím nebo i rostlinnými mléky. Může se však jednat přímo o intoleranci laktózy, tedy o nesnášenlivost laktózy.  Sliznice střeva totiž nemá enzym ke štěpní laktózy. Pomoci by mohla mléka sojová, mandlová, rýžová, zkrátka rostlinná. Bílkoviny však můžeme nehradit i bílkovinami v mase nebo v potravinách rostlinného původu jako je sója, luštěniny, fazole, čočka, brokolice atd.

Ten správný cukr

S cukrem by měli opatrně zacházet všichni diabetici. Cukry jsou monosacharidy a disacharidy, tedy jednoduché lehce vstřebatelné cukry, které když se dostanou do těla, ihned zvýší glykemickou hladinu.  Naopak polysacharidy s nižším glykemickým indexem jako je například škrob, zvedají glykemii pomaleji a vstřebatelnost těchto polysacharidů je zdlouhavější.  Proto místo kostky cukru dejte přednost raději plátku chleba.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *