Papír

MSM? Odpad z výroby papíru, který nijak nepomůže

Pokud objevíte na obalu potravinových doplňků zkratku MSM, zpozorněte. V poslední době se na trhu objevují „zázračné produkty“ s obsahem této látky. Především u těch zázraků, které jsou určeny k odstranění problémů pohybového aparátu.

MSM je zkratka pro Methylsulfonylmethan CH3-SO2-CH3 (DMSO2), tedy o organickou sloučeninu síry. Vyrábí se z ligninu, což je ale pouhý odpad z výroby papíru. A jako odpad je pochopitelně velmi levný. MSM se používá především v kosmetice, neboť zlepšuje pronikání látek do těla kůží, ve farmacii je jeho přítomnost více než sporná.

Použití MSM v medicíně je ve stádiu studií na zvířatech a pilotních studií. Uskutečněny byly také jen krátkodobé malé studie na několika pacientech v různých oblastech zdravovědy – alergie, kloubní onemocnění, dermatologie… Tedy nic zásadního, co by pozitivní účinky MSM podpořilo.

MSM je látka, která totiž nemá prokázaný účinek na zpomalování progrese úbytku kloubní chrupavky, jak je často na přebalech „zázračných produktů“ prezentováno.  „MSM se pro léčbu osteoartrózy nepoužívá,“ říká ortoped MUDr. Jiří Beznoska. „Už jen proto, že neexistují studie, které by jeho účinek podpořily.“

O mechanismu účinku MSM se celkem nic neví. Přesněji, žádný účinek MSM na klouby nebyl studiemi prokázán. Byl prokázán účinek přípravků, kde je MSM v kombinaci s ověřenými látkami jako je například glukosamin sulfát, který ale účinkuje sám o sobě na zpomalení progrese úbytku kloubní chrupavky a přítomnost MSM proto vůbec nepotřebuje.

Zásadní však je, že MSM přináší pro člověka vůbec největší riziko v kombinaci s jinými léky. Například ve spojení s běžnými léky proti bolesti, jako jsou Brufen nebo Ibuprofen. Také s Warfarinem, tedy s léky na ředění krve. Tady se člověk může dočkat namísto zlepšení svého zdravotního stavu spíše zdravotních komplikací, například zvýšené krvácivosti. Nebezpečí je o to větší, že například Warfarin užívá značná část populace, Brufen či Ibuprofen prakticky každý.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *