Chřipka řádí kolem! Zbavit se jí můžete rychleji, než ostatní

Chřipka

Chřipka je poměrně běžné onemocnění. Pokud ji dostaneme a příznaky nejsou příliš vážné, řada z nás navzdory onemocnění vyrazí do práce. A tam se chřipka vesele šíří dál. Řada zaměstnavatelů na to naštěstí reaguje nabídkou sick days, které využijete na to, abyste zůstali v době, kdy už jste infekční, doma. Neexistuje žádný zaručený lék, který chřipku rychle vyléčí. Můžete ale vyzkoušet různé tipy, jak zmírnit příznaky a zbavit se chřipky o něco dříve, než obvykle.

Nechoďte ven

Protože můžete nakazit ostatní, zůstaňte raději doma. Spousta zaměstnavatelů nabízí kromě sick days také práci z domova. Avšak i v případě, že tyto výhody nemáte, nikam nechoďte. Nejenom, že jste nakažlivý, ale vaše nemoc se může rapidně zhoršit. Když je tělo nemocné, potřebuje odpočinek. Lehněte si na gauč pod deku a vylezte, jen když jdete na záchod nebo si uvařit čaj.

Chřipka

Foto: Pexels

Chřipka se ztratí se správnou hydratací

Přijímejte hodně tekutin. Do pitného režimu můžete započítat nejenom vodu a čaje, ale také vývary. Ty jsou úplně ideální, protože kromě toho, že hydratují, obsahují také potřebné živiny. Dostatek tekutin je důležitý pro dýchací systém. Díky tekutinám totiž dojde k naředění hlenu, který je pak snadnější vykašlat.

Chřipka a léky

Pokud máte teplotu pod 38 °C, neměli byste užívat žádná antipyretika (tj. léky na snížení horečky). Tělo se tak vypořádá s infekcí rychleji. Pouze v případě, že se vážně necítíte dobře a horečka je doprovázena bolestmi hlavy nebo nadměrnou bolestí kloubů, sáhněte po tomto léku. Stejně tak je dobré užívat léky na kašel. Pokud vás dráždí v krku a nic nevykašláváte, jedná se o suchý kašel. Pokud vykašláváte hlen, máte vlhký kašel. Ujistěte se, že užíváte léky pro správný typ kašle, jinak vám nepomohou. Na ucpaný nos použijte pokud možno mořskou vodu.

Zvlhčení vzduchu je žádoucí

Můžete například vdechovat horkou páru z vašeho šálku čaje nebo se naložte do horké vany. Přidejte esenciální olej, který uvolní dýchací cesty, jako je například mátový. Zavřete dveře koupelny a vdechujte horkou páru. Pokud máte, můžete použít i zvlhčovač vzduchu (nepoužívejte teplou mlhu, může totiž podporovat růst bakterií a plísní). Ten se hodí do suchých prostor ve vašem domově.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zdravi/jak-se-zbavit-chripky-20300117.html

https://www.webmd.com/cold-and-flu/coping-with-flu

Foto: Pexels