Chilli papričky

Chilli papričky a zdraví: Vyberte si tu nejpálivější

Lidské zdraví je velmi křehké, a proto je zapotřebí najít ty správné látky, které jej dovedou efektivně podpořit. Najdeme je ve spoustě nejrůznějších přírodních produktů. Jedna z nejúčinnějších látek kapsaicin se skrývá v chilli papričkách. Jejich objevení bylo přitom jen jakousi náhodou, když jimi nahradil sám slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus pepř, jenž byl v minulosti velmi drahý. Podívejme se tedy, jak dokážou chilli papričky prospívat lidskému zdraví.

Přírodní snížení cholesterolu v krvi

Jednou ze základních vlastností kvalitní chilli papričky je schopnost efektivního snížení hladiny cholesterolu v krvi. Mimo jiné také dochází k regulaci hladiny triglyceridů a nahromadění krevních destiček. Dokážou také zvýšit schopnost lidského těla rozpouštět fibrin podílející se na tvorbě krevních sraženin. Je dokázáno, že kultury, v nichž se chilli papričky konzumují často, jsou mnohem méně náchylné na infarkt myokardu a také na cévní mozkové příhody a embolie.

Železná imunita

Kapsaicin je sice základní příčinou pálivosti papriček, nicméně nese v sobě také spousty prospěšných látek. V mnohých papričkách je ho obsaženo opravdu velké množství. Jmenovat bychom mnohé odrůdy jako Scotch Bonnet anebo Habanero. Vůbec nejpálivější chilli paprička Carolina Reaper obsahuje kapsaicinu skutečně hodně. Její účinky jsou také maximální.

Jak pomáhají chilli papričky

Mimo snížení krevního tlaku umí chilli papričky pomoct i při mnohých jiných obtížích. Pro přehlednost je uvádíme v následujících odrážkách.

–          nepřímo působí na hlen a pomáhá tak při zánětu dutin

–          dle výzkumu Cancer Research z roku 2006 pomáhají i proti rakovině prostaty

–          zabraňují vzniku žaludečních vředů tak, že zabíjejí bakterie v potravě

–          napomáhají hubnutí díky termogenezi

–          snižují hladinu krevního cukru, což je ideální pro nemocné diabetem

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *