Chcete posílit imunitu? Zaměřte se na tyto potraviny

Citrusy

Pokud se rozhodnete, že je na čase posílit imunitu, budete muset zavést komplexní řešení. Rozhodně nestačí začít užívat vitamín C ve formě doplňků stravy. Imunitní systém je poměrně složitý a ovlivňuje ho celá spousta faktorů. Proto je třeba pozměnit svůj jídelníček, začít s fyzickou aktivitou, dopřát si dostatečné množství spánku a vzdát se škodlivých návyků (jako je popíjení alkoholu nebo kouření). Chcete-li být méně nemocní, zaměřte se na to, co imunitu posiluje, ale také snižuje.

Co snižuje a zvyšuje imunitu?

Imunitní systém negativně ovlivňuje kouření cigaret, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatk pohybu, vystavení stresu (zejména dlouhodobému), nepravidelná strava, chronická medikamentózní terapie a klimatické změny. Naopak mezi faktory, které se na imunitním systému projevují pozitivně patří pravidelný životní styl, pravidelná a správná strava, fyzická aktivita (opět pravidelná), vyhýbání se stresu a také ochranná očkování.

Rybí tuk

Foto: Pixabay

Jak posílit imunitu prostřednictvím stravy?

Právě strava je jedním z nejdůležitějších faktorů, které imunitní systém ovlivňují. Už od novorozeneckého věku se začíná budovat imunita, která je nezralá až do cca 5 let věku dítěte. Proto je pro kojence nejlepší mateřské mléko, které obsahuje imunitní protilátky. Děti tak získávají lepší odolnost vůči patogenům a jsou méně často nemocné.

Jaká jsou základní pravidla správného stravování?

Ve své stravě byste se měli zaměřit zejména na pravidelnost: jezte ideálně pětkrát denně (snídaně, svačina, oběd, odpolední svačina a večeře), a to s odstupem asi tři hodiny mezi jednotlivými jídly. Prospěje to nejenom vašemu imunitnímu systému, ale také vaší postavě. Dbejte na pestrost jídel, vyhýbejte se nadměrnému množství živočišných tuků a přebytečné soli. Zařaďte co nejvíce ovoce a zeleniny. Ovoce se vyplatí konzumovat spíše v dopoledních hodinách, protože je bohaté na cukr. Nezapomeňte na dostatečný příjem tekutin!

Je vitamín C pro imunitu důležitý?

Samozřejmě. Nachází se v celé spoustě potravinových zdrojů, takže je zbytečné kupovat si doplňky stravy s vitamínem C. Zaměřte se na pravidelnou konzumaci citrusových plodů, bezové šťávy, špenátu nebo petrželky. Vitamín C je silným antioxidantem. Utěsňuje krevní cévy, takže mikroorganismy (viry a bakterie) mají horší podmínky pro vniknutí do těla.

Souvisí s imunitou i tresčí játra?

Olej z tresčích jater se používá jako zdroj nenasycených mastných kyselin a vitamínů A a D. Tento obsah je příznivý pro imunitní systém. Rybí tuk si můžete dopřát také ve formě doplňků stravy. Do svého jídelníčku bychom ale měli zařadit také ryby a mořské plody, protože obsahují zinek. Tento prvek je důležitý pro tvorbu imunitních buněk. Nachází se taktéž v masu a vejcích.

Jak přispět ke zdraví střev?

Říká se, že imunita začíná ve střevech. Zde žije obrovské množství bakterií, které potřebujeme ke správnému vstřebávání potravin. Jogurty a mléčné výrobky, které obsahují bakterie mléčného kvašení, by se tak měly stát součástí našeho každodenního jídelníčku.

Zdroje info:

https://wylecz.to/choroby-krwi/jak-zwiekszyc-odpornosc-sposoby-na-to-jak-wzmocnic-organizm/

https://www.trainingpeaks.com/blog/how-to-boost-your-immune-system/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7300634/

Foto: Pixabay