Barva nehtů může odhalit i vážné zdravotní problémy

Nehty jsou takovým malým indikátorem zdravotního stavu. Jak totiž neustále přirůstají, mohou velmi snadno ukázat, že s vaším tělem není něco v pořádku. Podle nehtů můžete získat nápovědu o tom, jestli vám chybí některý minerál, nebo můžete mít dokonce závažnější nemoc. Podívejte se, čeho si na nehtech všímat.

Hlídejte si stav svých nehtů

Sledováním nehtů můžete přijít na to, že něco není v pořádku. Většinou se jedná o problémy a nedostatky spojené s výživou, kdy například chybí nedostatek vápníku či zinku. V takovém případě může jít o drobné bílé skvrny a čárky na nehtech. Ty však mohu mít i zcela banální příčinu v podobě otlačeniny například o stůl. Naopak nedostatek železa se na nehtech může projevovat jako zašednutí a výrazné zblednutí, přičemž tento stav je typický také pro starší lidi.

Žluté nebo hnědé nehty

Mezi poměrně typické zabarvení nehtů, které značí, že něco není v pořádku, patří například hnědé nebo žluté odstíny. Žluté nehty jsou typické pro kuřáky. Zároveň se do žlutých odstínů nehty zabarvují i při problémech s plísní, což bývá problém především na nohou než na rukou.

Velký pozor si dejte na tmavě hnědé až černé skvrny na nehtech, které mohou být příčinou melanomu, což je rakovina kůže. Pokud si tedy jste jistí, že hnědý flek nepochází od otlačení či bouchnutí, vždy raději vyhledejte lékaře.

Foto: Pixabay

Nehty pomalu rostou kvůli stresu

Vitalita, dostatek vitamínů a celková pohoda organismu se ve většině případů pozná i podle toho, jak dobře rostou vlasy a nehty. Pokud je růst nehtů výrazně zpomalen, jsou lámavé a třepivé, může být na vině stres či nevhodná a nedostatečné výživa. V takovém případě se zkuste zaměřit na svůj jídelníček a pokuste se eliminovat co nejvíce stresových faktorů ze svého života. Uvidíte, že se to pozitivně podepíše nejenom na kvalitě vašich nehtů, ale i na možném celkovém zlepšení životní pohody.

Zdroj: https://styl.instory.cz/2017-mate-skvrny-na-nehtech-muze-to-znacit-vazne-zdravotni-problemy.html a https://www.disabled-world.com/health/dermatology/nails/nail-color.php

Náhledové foto: Pixabay