Aspirin je pro děti nevhodný. Nikdy jej nepoužívejte!

Léčba dětí

Aspirin je lék, který se používá na odstranění bolestí, včetně těch, které doprovázejí chřipku a nachlazení. Málokdo ale ví, že bychom jej neměli dávat dětem. Jakkoli je tento lék účinný je také nebezpečný. Dejte si pozor, aspirin je sice označení léku, ale též účinné látky, takže může být obsažen i v lécích, které nejsou přímo označené jako „Aspirin“. Při léčbě dětí se snažte držet doporučení svého lékaře.

Pro bezpečí vašich dětí

Pokud kupujete v lékárně lék určený pro vaše dítě, řekněte to. Lékárník vám bude nabízet jen vhodné produkty. Kontrolujte exspirační dobu léků, které máte doma. Poznačte si, kdy jste lék otevřeli (klidně přímo na obal výrobku). Některé mohou být otevřené maximálně 14 dní, jiné vydrží i rok, a to je pak těžké si vzpomenout, kdy přesně jste je otevřeli. Léky, které užíváte vy, nepodávejte svým dětem, aniž byste si zjistili, zda jsou pro ně bezpečné.

Aspirin

Foto: Pexels

Aspirin není vhodný pro děti

Virová onemocnění u dětí nejsou ničím vzácným. Rodiče často sahají po lécích, které jsou pro ně osvědčené. Děti, kterým je podáván aspirin, mohou být ohroženy závažným onemocněním. Tato choroba je známá jako Reyeův syndrom. Toto onemocnění se častěji vyskytuje u dětí, kterým byl aspirin podán na chřipku či plané neštovice (avšak spojitost mezi těmi onemocněními nebyla potvrzena studiemi) nebo jiná virová onemocnění.

Reyeův syndrom a jeho příznaky

Reyeův syndrom není sama choroba jako taková. Způsobí to, že dítě je velmi náchylné onemocnění. Je tedy často nemocné a bez léčby může dokonce zemřít. I při správné léčbě se může vyskytnout různé poškození mozku, což dítě poznamená na celý život. Reyeův syndrom je vzácný, ale rozhodně je velmi vážný. Neexistuje rodič, který by jej chtěl u svého dítěte riskovat.

I když vzniká pravděpodobně ve spojení s virovými onemocněními, rodič si nemůže být jistý, jakého původu onemocnění je. A proto se k léčbě dětí nepoužívá vůbec. Mezi příznaky této choroby patří:

  • Po podání aspirinu na léčbu chřipky či neštovic se může stav dítěte zlepšovat. Náhle ale začne prudké zvracení.
  • Dítě je ospalé a letargické.
  • Děti mladší dvou let mohou trpět na průjem.
  • Typickým příznakem je zrychlené dýchání.
  • Postupem času je dítě rozrušené, podrážděné, může mít halucinace, ztratit vědomí, mít záchvaty či pociťovat slabost či paralýzu končetin.

Aspirin je volně prodejný lék

Vzhledem k tomu, že aspirin je obsažen v různých přípravcích, může být velmi obtížné vyznat se v tom, který je pro dítě vhodný. Navíc je volně prodejný. Na lécích proto hledejte složení. Aspirin často najdete také pod názvem „aktivní“ nebo „účinné“ složky. Bohužel ale není označen pouze jako aspirin, ale i pod jinými názvy (kyselina acetylsalicylová, Acetylsalicylát, kyselina salicylová, salicylát). Pokud tedy kupujete nový lék pro svoje dítě, poraďte se předem se svým pediatrem nebo alespoň lékárníkem.

Zdroje info:

https://www.arnoldpalmerhospital.com/content-hub/why-you-shouldnt-give-aspirin-to-your-child

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1627709/

Foto: Pexels