Anémie u žen: co je její příčinou

Krev

Anémie neboli chudokrevnost je problémem, který se týká především žen – u mužů není tolik častá. Je to způsobeno pravidelnou měsíční ztrátou krve při menstruaci a navíc konzumují méně masa, které je zdrojem železa. Anémie je nízká hladina hemoglobinu v krvi, která se nejčastěji projevuje únavou, závratěmi, slabostí. Nejčastější je právě u těhotných žen, protože se zvyšuje poptávka po železe a nemusí být vždy doplněna. Pokud žena trpí anémií v těhotenství, hrozí jí potrat, inhibice vývoje plodu, předčasný porod nebo také riziko anémie u dítěte.

Příznaky anémie

Mezi nejčastější příznaky patří neustálý pocit únavy, slabost, apatie, snížení fyzické účinnosti, bledá pokožka, závratě, mdloby, zvýšená srdeční frekvence. Pokud je anémie způsobena nedostatkem železa, projevuje se praskáním koutků úst, suchou kůží, křehkými a snadno vypadávajícími vlasy. Právě nedostatek železa je nejčastější příčinou anémie u žen. Obvykle je způsobena nedostatečným množstvím železa ve stravě či nadměrnou ztrátou krve. Může být ale způsobena také poruchou vstřebávání železa.

Hemoglobin

Foto: Pixabay

Rizikové faktory

Mezi ohroženější skupinu, která častěji trpí anémií způsobenou nedostatkem železa, patří vegetariáni. Rizikovým faktorem je ale příliš silné nebo dlouhotrvající menstruační krvácení. To se vyskytuje u žen, které trpí děložními myomy či polypy, endometriózou a rakovinami reprodukčních orgánů. Také některé léky, které ovlivňují srážení, kouření nebo onemocnění endokrinního systému jsou rizikovými faktory.

Zdroje železa

Anémii lze zabránit konzumací dostatečného množství železa. To je obsaženo v masu, zejména v játrech, vaječných žloutcích a rybách. Dále pak je obsahuje zelená zelenina, jako je například špenát nebo saláty. Železo je obsaženo také v ořeších. Železo obsažené v zelenině je ale mnohem méně stravitelné.

Vstřebávání železa

Vitamín C se používá pro lepší a rychlejší vstřebávání železa. Je obsažen v mimo jiné v citrusech, šípcích a jahodách. Není náhodou, že doplňky stravy se obvykle prodávají v kombinaci železo a vitamín C. Existují ale také potraviny, které zhoršují vstřebávání železa. Do této skupiny patří káva a výrobky z ní, nebo kola.

Zdroj: https://wylecz.to/choroby-krwi/anemia-u-kobiet-przyczyny-objawy-i-leczenie-niedokrwistosci/

Foto: Pixabay