Alkohol a antibiotika

Alkohol a antibiotika: Zakázaná kombinace…

Pravda či mýtus? Přesně takto se lidé mnohdy ptají v souvislosti s užíváním antibiotik a alkoholu. Kombinace těchto dvou faktorů je podle odborníků velmi riskantní a mnohdy může končit i smrtí. Tyto případy jsou ovšem spíše výjimečné a nová studia BBC hovoří o tom, že kombinace antibiotik a alkoholu nemusí být vůbec škodlivá. Podívejme se tedy v následujících řádcích na to, jak spolu antibiotika a alkohol souvisejí, nebo lépe řečeno nesouvisí…

Běžná antibiotika alkohol neovlivní

Většina běžně využívaných antibiotik není ovlivnitelná konzumací alkoholu. Výjimku mohou činit cephalosporin cefotetan a cephalosporin ceftriaxon, která jsou schopna dokonale zpomalit odbourávání alkoholu. Vzniká tak přebytek acetaldehydu, jenž způsobuje bolesti hlavy, závratě a zvracení. Podobně se projevuje i disulfiramem, který je označován jako Antabus a léčí se jím závislost na alkoholu. U něj je zvracení logickým důsledkem kontraindikace a alkoholem.

Větší nebezpečí tkví v zapomínání na dávku

Odborníci se často shodují spíše v tom, že velkým problémem může být opomenutí dávky antibiotik v důsledku opilosti anebo požití většího množství alkoholu. Díky tomu se člověk nemusí uzdravit. Pokud si dáte na antibiotika jedno pivo anebo menší množství vína či destilát, nijak devastační účinky na vaše zdraví by to mít nemělo. Tedy v případě, že nemáte problémy s játry nebo ledvinami.

Konec výmluv na párty?

Fakt, že konzumace alkoholu a většiny antibiotik se nijak nevylučují, by ale neměl být spouštěčem toho, že zmizí výmluvy na antibiotika. Při jakékoli chorobě je lidský organismus obecně vyčerpán a alkohol v krvi na něj nebude mít ještě při užívání antibiotik žádné pozitivní účinky. Hlavně větší dávky alkoholu mohou mít destruktivní účinky. Játra má každý člověk jen jedna a ničit si je tímto způsobem by bylo minimálně značně nerozvážné.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *