1431084_19895843

7 tipů, jak být při dietě v pohodě

Držíme-li redukční dietu, pochopitelně očekáváme od svého těla ideální výsledky. Ale každý z nás, kdo si něčím podobným již prošel, zjistil, že většinou nás v závěru nezradí na fyzické tělo, ale naše slabá vůle a následně psychika. Existuje mnoho názorů, jak nejlépe na hubnutí, ale málokterá teorie přitom bere ohled y na psychický stav člověka, který kůru absolvuje. Jak se překonat a dát si k obědu např. pouze několik sherry rajčátek se 100g nízkotučného sýra? Pokud si člověk libuje např. v čokoládě, smetaně, masu a nyní by měl konzumovat různá sójová mléka, tofu, med apod., jistě se to negativně odrazí na jeho psychice a duševní pohodě. Pro spoustu lidí jsou nakonec jediným řešením návštěvy psychologa, v době kdy drží redukční dietu, někomu může pomoci a postačit např. tento článek. Proto si tedy jednotlivé rady probereme.

  1. Stanovte si cíle, pak se všechny vaše snahy budou lépe realizovat. Pokud máte jasnou laťku, kterou chcete překonat, půjde vám jistě lépe a snadněji. Podaří-li se vám dosáhnout stanového cíle, vždy to namotivuje i vaši vůli. A jakou by měly tyto touhy mít podobu? Tady jsou příklady: „min. 3 měsíce dodržovat redukční kůru“, „snížit svoji váhu o 10kg“, „dodržet detoxikační proces min. 10 dní“ apod. Vždy si však musíte zvolit cíle, které jsou reálné, v případě že se budete snažit o něco, co očividně není možné, vaší psychice to určitě nepomůže, spíš naopak, může vám přivodit depresi. Takže si určitě nestanovte např. zhubnout během 2 měsíců víc jak 15kilo.
  2. Sami sebe odměňujte. Za předpokladu dodržení celodenní diety si stanovte na večer malou odměnu, kterou si pak dopřejte. V případě že si po večeři dopřejete něco slaného nebo např. dvě kostičky čokolády, jistě to vaši váhu nijak negativně neovlivní. Ale vždy dbejte na to, aby se z toho nestala pravidelnost, ale pouze odměna v případě dodržení dietních pravidel. Doporučujeme také rozdělit si odměny předem na menší části a popsat si je vždy datem. Budete-li se muset totiž každý den dívat např. na celou tabulku čokolády, riskujete, že se neudržíte a sníte ji celou.
  3. Napište si na papír různé pozitivní afirmace, jako např. „Dokážu to“, „Jsem krásná“, „Je to jen tělo“, „Mám pevnou vůli“ apod. a vyvěste si je po bytě. Čím častěji si pak tyto pozitivní slova a věty přečtete, tím více se dostanou do vašeho podvědomí a vaše já je přijme za vlastní. Vy se budete cítit mnohem lépe, volněji a nebudete mít vnitřní pochybnosti o vaší silné vůli.
  4. Mnohdy si to ani neuvědomujeme, ale stává se nám, že často jíme pouze z dlouhé chvíle, když se nudíme.  Pokud máte v práci den, kdy se téměř nezastavíte a nevydechnete, večer zjistíte, že jste se vlastně ani nenajedli. Nemáte totiž čas myslet na svůj žaludek a na jídlo. Při dietě tedy doporučujeme se hodně zaměstnat. Samozřejmě tím není myšleno mít dvě zaměstnání nebo přesčasy až do noci, pouze rozdělit si denní program tak, abychom v něm neměli prostoje, kdy se nudíme. Pak to v nás automaticky vyvolá myšlenky na jídlo. Snažte se proto během dne hodně zaměstnávat sebe a hlavně svůj mozek. Choďte na procházky, čtěte, sledujte filmy nebo se bavte se svými blízkými. Zcela jistě mohu doporučit také – zamilujte se. Samozřejmě je to spíš úsměvná rada, ale stane-li se to, jistě se tak trochu vzdálíte od reality a budete mít myšlenky úplně jinde než u jídla.
  5. Změňte některé své návyky. Pokud jste si zvykli např. po obědě dopřát šálek kávy s dezertem, nebo své školní či pracovní úspěchy vždy odměňujete něčím dobrým, avšak nezdravým, pokuste se tyto rituály změnit. Vyměňte je např. za cvičení dřepů, poslouchání oblíbených písniček, objetí svého partnera apod. Musíte se snažit zapojit všechny jiné smysly, jen ne ty chuťové.
  6. Snažte se kontaktovat s lidmi, kteří prožívají totéž co vy a najděte si mezi nimi kamarády. Např. ve fitness centru nebo jen na internetu. Ti jistě o mnoho lépe pochopí vaše duševní rozpoložení a více vám porozumí, než lidé, kteří nikdy dietu nedrželi. S takto spřízněnými dušemi budete moci otevřeně probírat své pocity a sníží se tak váš vnitřní tlak, který by vás časem mohl začít přerůstat. Další výhodou je, že s těmito kamarády se pak rádi sejdete spíše u vás doma nebo někde v ovocném baru u šťávy, než klasicky v cukrárně u šálku kávy a dezertu.
  7. Vycítíte-li na sobě, že sami se svou vůlí na dietu nevystačíte, neváhejte si vyhledat poblíž fitness centrum nebo poradenské středisko. Získáte tak nad sebou určitý dozor, setkáte se s lidmi, kteří mají stejnou touhu zhubnout a třeba i podobný dietní režim. Souboj s vaší vůlí pak bude mnohem menší, neboť mimo jiné se budete podvědomě snažit s ostatními soupeřit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *