klíční kost

Zlomenina klíční kosti

Zlomenina klíční kosti vzniká nejčastěji při pádu na ramenní kloub. Často jsou tyto zlomeniny u aktivních mladých sportovců, kteří hrají hokej, provozují cyklistiku nebo motoristické sporty. Nejčastěji dochází ke zlomenině ve střední části. Zlomenina klíční kosti u dětí je také častým úrazem, nicméně doba hojení je daleko kratší a trvá zhruba měsíc. Čím je dítě mladší, tím kratší je doba hojení. I u porodu se miminku může zlomit klíční kost. K zahojení dochází během několika dní.

Příznaky zlomeniny klíční kosti

Poraněný pociťuje velkou bolest v oblasti mezi krkem a ramenem. Místo je také oteklé a může se objevit i krevní výron. Pohyb v ramenním kloubu je při této zlomenině velmi bolestivý. Při pohmatu můžete zjistit i deformitu klíční kosti. Vyvinete-li na kost tlak, může bolestivě přeskakovat. Někdy může být poškozena i kůže na fragmenty zlomeniny. Poraněný může pociťovat i mravenčení prstů. První pomoc při zlomenině klíční kosti je zavěšení postižené končetiny do šátkového závěsu. Zda je kost zlomená, určí RTG snímek.

Jak předejít zlomenině klíční kosti

Opatrnost a předcházení úrazům se zlomeninami je opravdu na místě, jelikož jejich počet se neustále zvyšuje. Prevencí a léčbou osteoporózy pak předejdete zejména ve stáří vážným následkům zlomenin. Osteoporóza má za následek úbytkem kostní hmoty a poruchu její struktury. Často je bohužel diagnostikována až při první zlomenině. Prevencí proti osteoporóze je úprava životosprávy, optimální pohybová aktivita a samozřejmě strava bohatá na vápník a vitamin D.

Léčba zlomeniny klíční kosti

Zlomenina klíční kosti se většinou léčí bez operace. Přikládají se Delbetovy kruhy, což je fixace, která vám tlačí obě ramena dozadu. Fixace se dává na dobu asi 5 až 6 týdnů. Pokud bude fixace nedostatečná, může dojít ke vzniku pakloubu neboli nesrůstu, který se dá odstranit jedině operací. Operace je nutná také u otevřených zlomenin, kdy je zároveň poškozena i kůže. Dále pak u zlomenin, při kterých jsou postiženy cévy či nervy. Pokud budete mít zlomený zevní konec klíční kosti, operaci se též nevyhnete. S rehabilitací po zlomenině klíční kosti se doporučuje začít co nejdříve, záleží však na aktuálním stavu pacienta. Důležité je také to, zda byla klíční kost pouze fixována nebo operována.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *