Zvýšená kyselina močová se dá zvládat jídelníčkem

Kyselina močová

Obsah močové kyseliny v lidském těle by měla být vždy vyvážena, což naznačuje, že její množství v krvi by neměl překročit požadované hodnoty. V případě, že by váš ošetřující lékař zaznamenal zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi během krevních testů, je potřeba to řešit. Na vině může být infekce známá jako dna. Co zvyšuje hladinu této kyseliny v krvi, jak ji lze snížit a kdy je výskyt kyseliny v moči škodlivá?

Kyselina močová

Kyselina močová a její soli, které se ve skutečnosti nazývají uráty, jsou konečným produktem metabolismu purinů u lidí a jiných tvorů. Ať je to, jak chce, vůbec ne jako plazi a okřídlení tvorové, kde tato látka promlouvá k nejvíce vylučovací složce dusíkatých látek vylučovaných z těla, u lidí je močová žíravina jakoby konečnou položkou odbourávání purinů, přičemž nejvíce vylučovací položkou dusíkatých látek je močovina.

A co její vlastnosti?

O této látce je dobře známo, že je špatně rozpustná ve vodě, zatímco v přesyceném roztoku tvoří bílé jehlicovité krystaly. V případě, že je pH nižší než 5,5, což je pro moč normální, většina molekul kyseliny močové je v nedisociovaném stavu, a tedy se tolik nerozpouští. Chlad přispívá ke snížení rozpustnosti, rostoucí pH naopak jeho rozpustnost zvyšuje. Kyselina močová, která je velmi ceněna pro své antioxidační účinky, zajišťuje buňky před aktivitou kyslíkových radikálů.

Co má vliv na množství kyseliny močové?

Hladinu kyseliny močové dokáže zvýšit celá řada různých faktorů. Komponenty, které mohou mít výrazný dopad na hladinu kyseliny močové v krvi, jsou:

  •       věk
  •       strava
  •       obezita
  •       stres
  •       alkohol
  •       kouření
  •       tělesná zátěž
  •       dědičnost
  •       onemocnění ledvin
  •       užívání určitých léků

Jak snížit množství kyseliny močové?

Dna
Foto: Pixabay

Jakmile se u vás projeví zvýšená hladina kyseliny močové v krvi, je potřeba začít jednat. Jinak hrozí vznik různých komplikací.

Jak co nejrychleji snížit množství kyseliny močové? Nejdůležitějším krokem je dodržení dietních opatření, která by měla pomoci snížit hladinu kyseliny močové v krvi a moči. V rámci tohoto jídelníčku je zásadní omezit veškerou výživu bohatou na puriny, omezit bílkoviny a tuky. A v případě vysokého krevního tlaku, omezit používání soli. Ať už je to jakkoli, u statných jedinců by mělo být snížení množství kyseliny močové pozvolné!

Zdroje info: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459218/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3247913/

Náhledové foto: Pixabay