Zubaři ještě zdraží: Kvůli nové legislativě budou muset zvýšit ceny u zubních náhrad

Zubní náhrady, zubař, zdražení, ceny, zuby

Zubaři ještě zdraží: Kvůli nové legislativě budou muset zvýšit ceny u zubních náhrad. Ve světě zubního lékařství, kde je nejdůležitější přesnost a spolehlivost, se chystá nový legislativní rámec, který změní způsob, jakým jsou zubní náhrady a protézy vyráběny a dodávány pacientům.

Připravované předpisy, které se zaměřují především na zvýšení bezpečnosti pacientů a zajištění kvality výrobků, bohužel mají jedno velké ale. Tento přechod, ačkoli je z dlouhodobého hlediska prospěšný, s sebou přináší kaskádu bezprostředních finančních důsledků, které pravděpodobně zvýší náklady na zubní náhrady pro spotřebitele.

Nová zátěž spojená s dodržováním předpisů

Jádro nové legislativy spočívá v přísných požadavcích na systémy řízení rizik a mechanismy kontroly kvality v zubních laboratořích. Na rozdíl od dřívějška, kdy byly tyto protokoly vyžadovány pouze od výrobců hromadně vyráběných zdravotnických prostředků, je nyní budou muset dodržovat i malí výrobci zubních náhrad na zakázku.

Jednoduše řečeno – zubní laboratoře musí zavést komplexní systémy řízení možných rizik spojených s používáním zubních protéz a průběžně sledovat kvalitu svých výstupů. To zahrnuje dokumentování každého kroku procesu tvorby protézy, od počátečního návrhu až po konečný výrobek.

Foto: Pixabay

Nový zákon také nařizuje přísnou dokumentaci všech materiálů používaných v zubní protetice. Laboratoře nyní musí prokázat, že jejich materiály jsou nejen bezpečné, ale také pocházejí z dohledatelných zdrojů, které jsou v souladu se zdravotními normami.

Zvýšené provozní náklady

Zavedení těchto nových požadavků není nic jednoduchého. Zubní laboratoře, z nichž mnohé patří spíše mezi malé podniky, čelí výzvě značných počátečních investic do technologií i školení. A aby splnily požadavky těchto norem, budou možná muset investovat do moderního vybavení schopného provádět přesnější výrobu a testování kvality. A to se samozřejmě musí někde projevit – docela jistě to tedy pocítí pacienti v podobě zvýšené ceny.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/stomatologie-zubari-ceny-zuby-pece-hygiena-tomas-kosumbersky.A230315_185923_zdravi_albe, https://www.jslab.cz/diskuze?page=39

Náhledové foto: Pixabay

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.