Zpíváte ve sprše? Dobře děláte!

Zpěv ve sprše

Sprchování je naší každodenní rutinou. Některé z nás sprcha natolik uvolňuje, že si v ní rádi zpívají. A těchto lidí je více, než byste si mysleli! A podle studie, která byla provedena nedávno, vychází najevo, že zpívat ve sprše bychom si měli všichni. Je to pro nás totiž prospěšné. A proč se vlastně do zpívání ve sprše téměř automaticky oddáváme? A to i přesto, že mnozí z nás se ve sprše nesnaží zpívat nejčistěji.

Proč lidé ve sprše zpívají?

Z jedné Australské studie vyplývá, že důvod, proč jsou někteří „nuceni“ zpívat ve sprše a jiní ne, vyplývá také ze struktury sprchy. Zřejmě je pro nás přitažlivé, když náš hlas rezonuje ve sprchovém koutě. Takže pokud toto vaše sprcha dovoluje, pravděpodobně si budete chtít více zpívat. Basy znějí v prostředí koupelny obecně mnohem lépe. Každý z nás měl období, kdy zatoužil po tom, stát se zpěvákem a sprcha mu to umožňuje. Navíc nahé tělo má tendenci přirozeně se naladit na frekvence hlasu. Zvuk v pozadí, tedy zvuk padající vody, dodá rytmus každé skladbě – ať už pomalé nebo i rychlé. Je to neutrální zvuk, který zvyšuje míru naší pohody.

Sprcha

Foto: Freeimages

Hudba zdrojem potěšení

Hudba sama o sobě – ať už zpíváte sami nebo třeba posloucháte rádio, pro nás znamená pocit potěšení. Vždyť pro to si raději pouštíme rádio, než být v naprostém tichu. Někdo bez zvuků „na pozadí“ prostě nedá ani ránu. A sprcha funguje obdobným způsobem. Hudba je pro nás dobrá, a pokud zpíváte sami a cítíte se u toho dobře, je to prospěšné pro váš nervový systém. Taková sprcha vám snadno dokáže vylepšit náladu.

Hudba potlačuje stresový hormon

Kortizol, který je známější jako stresový hormon, bývá hudbou také ovlivněn. Když člověk zpívá, je to pro něj jakousi duševní relaxací. Pokud člověk zpívá, dělá ho to šťastným. Tento způsob relaxace proto využívají mnohé „duševně“ naladění lidé – mniši, lidé v kostele a zkrátka ti, kteří hledají určitý způsob meditace. Až si tedy příště budete ve sprše zpívat, nebojte se do toho pořádně opřít. Zpěv vám umožňuje zlepšit náladu.  A to je dobré i proti stresu.

Zdroj: https://www.chedonna.it/2019/01/29/ecco-perche-si-canta-sotto-la-doccia/

Foto: Freepik