Znáte svou krevní skupinu? Z těchto důvodů byste měli!

Zdraví srdce

Existují celkem čtyři krevní skupiny: A, B, 0, AB. Lidé se mohou lišit nejenom svou krevní skupinou ale také rH faktorem, který může být negativní nebo pozitivní. Platí, že osoba s krevní skupinou AB je univerzální příjemce (může dostat krev jakékoli krevní skupiny), a osoba s krevní skupinou 0 je univerzální dárce (krevní skupinu 0 může dostat kdokoliv). Aby to ale nebylo tak jednoduché, osoba s negativním Rh faktorem nemůže dostat krev od osoby s pozitivním Rh faktorem (naopak to možné je). Proč se vyplatí znát svou krevní skupinu?

Transfuze krve

V případě náhlé ztráty krve například v důsledku úrazu je třeba tuto krev doplnit. Zde jde většinou o život a nutnost je jednat co nejrychleji. V případě, že bude transfuze provedena krví nekompatibilní s antigenem, dojde k rozvoji hemolytického šoku, který může vést až k zástavě srdce. Hemolytický šok se projevuje jako horečka (zvýšení teploty o 1 °C), zimnice bez zvýšení teploty, bolest v místě vpichu, na hrudi, bolest břicha nebo bederní oblasti, změna tlaku, dýchací potíže, kožní změny (kopřivka, otok), nevolnost, zvracení, tmavá barva moči.

Krevní skupiny

Foto: Pixabay

Krevní skupina

Znalost krevní skupiny je důležitá taktéž při určování otcovství, možného sérologického konfliktu a dárcovství krve. Navzdory tomu, jak důležité je znát svou krevní skupinu, se toto nezjišťuje automaticky. Například u novorozenců se krevní skupina zjišťuje pouze u těch, jejichž matka má negativní Rh faktor. Krevní skupinu si můžete nechat zjistit u svého lékaře, pokud k tomu ale nemáte zdravotní důvod (například nutnost krevní transplantace apod.), pak může být tento test za úplatu. Toto můžete obejít, když se rozhodnete stát dárci krve. V takovém případě zjistíte svou skupinu zcela zdarma a v rámci několika okamžiků. A navíc uděláte dobrý skutek.

Rakovina slinivky

U některých nemocí bylo prokázáno, že jsou na ni náchylní lidé s určitou krevní skupinou. Na rakovinu slinivky například nejméně trpí osoby s krevní skupinou 0. Osoby s jinou krevní skupinou by tak měli věnovat pozornost příznakům, jako je nadýmání, bolest břicha, průjem, nevolnost, úbytek váhy bez zjevné příčiny atd. Lidé s krevní skupinou A jsou náchylnější ke vzniku cukrovky.

Onemocnění žaludku

Toto onemocnění nejvíce hrozí osobám s krevní skupinou A. Největší náchylnost k žaludečním vředům ale mají osoby s krevní skupinou 0.

Další nemoci

Lidé s krevní skupinou AB mají o 23 % vyšší riziko vzniku arteriální trombózy a žilní trombózy. Cholera a infekce E. coli jsou častější a závažnější u lidí s krevní skupinou 0.

Zdroje info:

https://wylecz.to/choroby-krwi/dlaczego-warto-znac-swoja-grupe-krwi/

https://www.labtestsonline.cz/novinky/potrebujeme-znat-svoji-krevni-skupinu.html

Foto: Pixabay