Znáte pojem Squalane a co obnáší?

Skvalen

I když tyto přípravky mohou pomoci v boji proti jemným linkám a vráskám, zlepšit povrch pleti, tonizovat ji a zvýšit její hydrataci, nikdy není na škodu mít v týmu péče o pleť dalšího pomocníka. Squalane, nasycený olej, který se používá jako hydratační prostředek, zvyšuje hydrataci a díky svým protizánětlivým vlastnostem může nabídnout pomoc při vyrážce a ekzémech.

Co je to squalane?

Squalane pochází z lipidů, které se vyskytují v kůži. Je to jedna z nejběžnějších chemických sloučenin, ze kterých se skládá kožní maz neboli olej, který se uvolňuje z vašich mazových žláz. To dělá ze squalane neuvěřitelný hydratační prostředek, který zmírňuje stárnutí.

Squalane vs. squalane

Squalen (s „e“) je elegantní sloučenina, která se běžně vyskytuje v našem těle, u jiných živočichů a v rostlinách. Množství squalanu, které vaše tělo vytváří, se s věkem snižuje, čímž se vaše pokožka vysušuje. Squalane z rostlin a živočichů je v rámci péče o pleť nestálý. Aby se vyhnula znehodnocení, je změněna nebo hydrogenuje na squalane (s „a“), čímž se z něj stává stabilní hmota.

Dopady na životní prostředí

Je nutné vědět, že pokud jde o squalane, existuje několik přírodních obav. Existují obavy týkající se dobrých životních podmínek tvorů. Žraloci jsou postupně pytlačeni nebo se s nimi nelegálně obchoduje kvůli squalane, který se nachází v jejich játrech. Proto se silně doporučuje najít produkty, které obsahují 100 % squalane rostlinného původu.

Obsahuje squalan retinol?

Retinol ve squalane není. Obě látky se však mohou používat společně nebo se mohou obě nacházet v jednom přípravku péče o pleť. Retinol je odvozen od vitaminu A a může způsobit, že se pleť vysuší nebo se na ní vytvoří jizvy. Také může nabídnout pomoc při redukci jemných linek a vrásek a posílit kolagen a elastin.

Výhody squalaného oleje

  •       Zahrnuje běžnou hydratační látku, která může být pro vaše vlasy výhodná
  •       Nabídne pomoc udržet si jiskru na vašich vlasech
  •       Pomáhá vše vyhlazovat
  •       Pomůže zvýšit vlhkost pokožky
  •       Neucpává póry
  •       Má protizánětlivé vlastnosti – snižuje zarudnutí a otok při kožních výpotcích a dalších kožních onemocněních, jako je dermatitida.
Přípravek na pleť
Foto: Pixabay

Squalane je sám o sobě mimořádně bezpečný. Měli byste však věnovat pozornost dalším látkám, které se v přípravku na péči o pleť nacházejí. Vonné látky, konzervační látky a barviva jsou běžné složky, které mohou být spouštěčem. A jsou nebezpečné pro ty, které trpí velmi citlivou pokožkou, dermatitidou nebo jinými záněty kůže.

Jak používat squalane

Doporučujeme začít lehčími přípravky. Takže pokud se chystáte použít sérum nebo tonikum, použili bychom je na začátek a poté teprve squalane. Squalane se usadí na povrchu pokožky a bude působit jako překážka, která zabrání odchodu vlhkosti.

Obecně lze říci, že použití squalane je bezpečný způsob, jak zvýšit hydrataci pokožky a vlasů. Nezapomínejte na to, že je třeba hledat produkty, které obsahují 100 % squalane rostlinného původu. Squalane by skutečně mohl nahradit váš denní hydratační krém. Existuje několik lehkých krémů, které obsahují squalane a byly by neuvěřitelným hydratačním prostředkem, který byste mohli využít pro svůj obličej!

Zdroje info: health.clevelandclinic.org, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6253993/

Náhledové foto: Flickr (Katie Soltysiak, https://www.flickr.com/photos/redthreaddiy/4876095342)