Zmrzlinová dieta: sen, nebo skutečnost?

Zmrzlina

Pokud držíte dietu, sladkostem a zmrzlinám se obvykle vyhýbáte. Slyšeli jste ale už o zmrzlinové dietě? To by mohlo být něco pro ty, kteří si na letní pochutinu opravdu potrpí. Zní to až příliš dobře na to, aby to byla skutečnost, že? V současné době existuje několik verzí tohoto způsobu stravování. Prvním člověkem, který se zmrzlinovou dietou přišel, byla Holly McCordová v roce 2002. Předpoklad je jednoduchý: přidejte zmrzlinu do svého stravování a zhubnete. Ve skutečnosti ale není hubnutí zásluhou zmrzliny.

Co je zmrzlinová dieta?

Název je lákavý, dalo by se říci marketingový. Vzbudí vaši pozornost, protože se zdá, že se bude jednat o chutnou dietu. Avšak aby byla účinná, je třeba omezit počet přijatých kalorií. Kdykoli lidé dodržují dietu s omezeným příjmem kalorií a jedí méně kalorií, než spálí během dne, zhubnou. A to je základní předpoklad jakékoli diety. V rámci zmrzlinové diety si ale můžete dopřát sladkou zmrzlinu každý den, a přesto zhubnete!

Zmrzlina

Foto: Pixabay

Kouzlo není ve zmrzlině

Navzdory názvu nehubnete kvůli tomu, že jíte zmrzlinu. Ta žádné speciální účinky pro hubnutí nemá. Důvod, proč díky zmrzlinové dietě hubnete, je ten, že omezíte příjem kalorií. Kouzlo tedy spočívá v tom ostatním, co ke zmrzlině v průběhu dne jíte. Je to strava s vysokým obsahem vlákniny. Právě díky tomu, že si lidé budou moci každý den dopřát zmrzlinu, kterou považujeme za pochoutku, mohou zůstat déle motivovaní, a je pravděpodobnější, že vydrží hubnout.

Neudržitelná dieta

Nevýhodou této diety je to, že pokud se vrátíte ke svému předchozímu stravování, je jisté, že zase přiberete. Abyste si udrželi zdravou váhu, zmrzlinu nepotřebujete. Potřebujete přijmout tolik kalorií, kolik vydáte. Chcete-li hubnout, musíte přijmout méně kalorií, než spálíte. Jíst pouze zmrzlinu není zdravé. A konzumace velkého množství zmrzliny při dietě s omezeným příjmem kalorií s sebou nese mnohem větší riziko než trocha váhy navíc.

Není to zdravá dieta

Bohužel, zmrzlinovou dietu nelze považovat za zdravou dietu. Vzhledem k tomu, že zmrzlina je poměrně kalorická (jeden šálek vanilkové zmrzliny může obsahovat 273 kalorií, 31 gramů sacharidů, 14,5 gramů tuku a 28 gramů cukru). Přitom neobsahuje žádnou vlákninu. Tyto kalorie pak musíte vzít z ostatního jídla, které nemusí být vyvážené a nemusí obsahovat dostatek potřebných živin. Zmrzlinu bychom tedy měli považovat spíše za pochoutku, kterou si dopřejeme jednou za čas, než abychom ji konzumovali každý den.

Zdroj:

https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-diety/238852/zmrzlinova-dieta-zazrak-nebo-nesmysl.html

https://www.healthline.com/health/diet-weight-loss/ice-cream-diet-weight-loss

Foto: Pixabay