Zmrazování zdravých pohlavních buněk jako prevence neplodnosti pro mladé

Jaké jsou aktuální trendy v reprodukční medicíně? Jednou z oblastí, která v poslední době zažívá poměrně velký vzestup, je zmrazování zdravých pohlavních buněk. Cílem je prevence neplodnosti, která je stále častější a týká se i poměrně mladých lidí. V čem tato metoda spočívá, a proč by mohlo být výhodné něco podobného podstoupit? To se dozvíte v tomto článku.

Myslete na svou budoucnost dostatečně dopředu

V mladém věku jen málo lidí přemýšlí nad založením vlastní rodiny. Později ale může být pozdě, protože vlivem moderního životního stylu a nadbytečného množství chemie všude kolem nás, se snadno může stát, že až budete chtít zakládat rodinu, moc to nepůjde. A přesně pro tyhle případy je dobré myslet na budoucnost a vydat se cestou moderní vědy, která dnes umožňuje odběr a uchování spermií či vajíček.

Statistiky jsou poslední dobou stále více neúprosné

Je až děsivé, kolik relativně mladých lidí zažívá problémy spojené s nemožností počít vlastní potomky. Na vině bývají muži, ale i ženy. O znepokojivé statistice hovoří také primář IVF centra kliniky ISCARE MUDr. Jan Lacheta: „I kvůli rozšířenému trendu zakládat rodinu až mezi třiceti a čtyřiceti lety dnes bojuje s neplodností až 20 procent českých párů. O zvyšující se neplodnosti u mužů pak svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice. Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií.“

Foto: Pixabay

Preventivní zmrazování spermií a vajíček v nejlepších letech

A kdy je nejlepší podstoupit preventivní zmražení spermií a vajíček? Typicky v období kolem dvacátého roku života, kdy by se člověk měl stále těšit dobrému zdraví a vitalitě. V této době ještě nemusíte mít vyřešené, s jakým partnerem chcete dítě vychovávat, ale jde především o uchování vašeho materiálu pro případ, že by otěhotnění v pozdějším věku mohlo být problematické. Uskladnění přitom vyjde na zhruba dva a půl tisíce korun na tři roky. Pokud by se vám tak v průběhu let cokoliv stalo a výsledkem by byla neplodnost nebo její výrazné snížení, budete mít k dispozici vlastní buňky pro případnou asistovanou reprodukci.

Zdroj: TZ zpráva, www.iscare.cz

Náhledové foto: