klíční kost

Zlomenina žeber

Zlomeniny žeber bývají častým úrazem při autonehodách, kdy je člověk nepřipoutaný a hrudníkem narazí na volant, nebo úderem do žeber či pádem. V takových případech dochází ke zlomení žebra, a to buď v místě působení na žebro, kdy se může zlomit tak, že praskne a vytvoří úlomky, které mohou způsobit poranění plíce či pneumotorax, nebo je žebro zmáčknuto a dojde ke zlomení v místě největšího zaoblení, což není tak nebezpečné. Zlomeniny žeber jsou spíše sériové, kdy postihují několik žeber nad sebou. Málokdy dochází ke zlomeninám segmentovým, tedy k vícečetným zlomeninám na jednom žebru.

Prevence zlomeniny žeber

Zlomeniny žeber, jak již bylo řečeno výše, vznikají působením nepřímého násilí například při dopravních nehodách, nebo přímým násilím, jako jsou údery, pády či sportovní úrazy. Zabránit zlomenině žebra můžete pouze tím, že budete opatrní při jízdě autem a také při sportu budete dbát opatrnosti.

Jaké ukazuuje zlomenina žeber příznaky

Při poranění žeber má člověk velké bolesti, které se dají zjistit už pouhým pohmatáním a stlačením hrudníků. Zraněný je schopen přesně ukázat místo, kde jsou žebra zlomená. Bolest je pociťována i při samotném nádechu a výdechu, a proto zraněný dýchá jen povrchově, aby předešel bolesti. Typickým příznakem je bradypnoe neboli zpomalené dýchání. Příznakem může být také dráždivý kašel či cyanóza neboli namodralé zbarvení kůže. Komplikací zlomeniny žeber je pneumothorax nebo hemothorax. Při sériových zlomeninách se může objevit tzv. paradoxní dýchání. Při nádechu se část hrudníku poklesne, při výdechu vzestupuje. Někdy může dojít i k poranění sleziny. Zlomenina žeber na hrudníku je rozpoznatelná na RTG snímku. Někdy je zapotřebí také CT vyšetření.

Léčba zlomenin žeber

Zlomenina žebra resp. žeber se léčí většinou konzervativně. Hrudník se bandážuje či jinak fixuje. Zraněný by měl zaujmout polohu v polosedě, při které mu bude usnadněno dýchání. Jelikož jsou zlomená žebra velice bolestivá, doporučuje se podávání analgetik, případně obstřik mezižeberních nervů. Při zranění více jak pěti žeber se zraněnému provádí plicní ventilace. Zlomeniny žeber vyžadují léčbu přibližně 3 až 6 týdnů. Při rekonvalescenci jsou vhodná dechová cvičení. Operace žeber se provádí pouze u nestabilních hrudníků.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *